Drie redacteuren van de UK hadden vorig jaar een nieuwsartikel geschreven over een beoogde Chinese campus van de universiteit. Het artikel werd in een aangepaste versie geplaatst, waarbij volgens de redacteuren berichten zijn afgezwakt en feiten uit het artikel zijn gehaald door de hoofdredacteur. Volgens hen gebeurde dat onder druk van het universiteitsbestuur.
Een commissie onder leiding van oud-hoofdredacteur Rimmer Mulder van de Leeuwarder Courant onderzocht daarop de aantijgingen en oordeelde dat van censuur geen sprake is. Twee redacteuren zijn uiteindelijk eind september ontslagen omdat ze hun beschuldigingen bleven volhouden. Ook zouden zij niet-integer hebben gehandeld door gesprekken op te nemen. De andere redacteur had zelf in april al ontslag genomen.
Volgens hoofdredacteur Rob Siebelink van de UK was de onafhankelijkheid van de UK niet in het geding. Wel zegt hij zich ervan bewust te zijn dat “journalistiek bedrijven in een universitaire omgeving altijd een spanningsveld met zich meebrengt en soms lastig en complex kan zijn.” Dit zien de ontslagen redacteuren juist als de kern van het probleem: kun je als krant onafhankelijk zijn als je over je eigen werkgever moet berichten?
D66-kamerlid Paul van Meenen heeft gisteren via Twitter aangekondigd hierover Kamervragen te gaan stellen. Want, zo twittert hij: "Ook universitaire journalistiek behoort in volledige vrijheid en onafhankelijkheid te kunnen werken.”
Naar aanleiding van het eerdere genomen ontslag van de oud-redacteur riepen studentenorganisaties het ISO en de LSVb half juni op het gesprek aan te gaan over
het belang van vrije pers: “Een sterke medezeggenschap en onafhankelijke pers zijn van cruciaal belang voor een fatsoenlijk functionerende hogeschool of universiteit.”
Door: Redactie Nationale Onderwijsgids