Ook tijdens schooljaar 2024/2025 toename te zien in aantal veiligheidsincidenten
De Vertrouwensinspectie heeft haar rapport over de dossiers uit schooljaar 2024-2025 gepubliceerd. In zowel het basisonderwijs als het (voortgezet) speciaal onderwijs zijn het aantal meldingen opnieuw toegenomen. Ook de complexiteit van de meldingen valt daarbij op. Dat meldt de PO Raad.
De meeste meldingen werden gemaakt op het primair onderwijs. 877 van de 1.536 dossiers kwamen uit deze sector. Het aantal dossiers is tijdens schooljaar 2024-2025 met 301 toegenomen ten opzichte van het schooljaar ervoor. In het (voortgezet) speciaal onderwijs is er ook een stijging te zien. Deze sector had 71 dossiers meer dan in schooljaar 2023-2024.
Seksueel misbruik en seksuele intimidatie
In het primair onderwijs zijn er dit schooljaar meer dossiers over seksueel misbruik en seksuele intimidatie aangemaakt. In 35 van de 51 dossiers is er sprake van seksueel misbruik door een schoolmedewerker. Meer dan de helft van de dossiers over seksuele intimidatie in het (voortgezet) speciaal onderwijs ging ook over een medewerker van de school.
Psychisch geweld
Onder het kopje psychisch geweld is de grootste stijging in meldingen in het primair onderwijs te zien. Ten opzichte van vorig schooljaar nam het aantal dossiers toe met 169. In 421 van de 877 dossiers gaat het over langdurig pesten. Soms zelfs over meerdere schooljaren.
Scholen zijn niet onveiliger
Overigens betekent de stijging van het aantal meldingen niet dat scholen ook daadwerkelijk onveiliger zijn geworden. Het lijkt erop dat signalen van onveiligheid beter worden herkend en dat het onderwerp beter bespreekbaar is. Leerlingen, scholen en ouders weten de weg naar het melden ook beter te vinden.