Verschil in hoog- en laagopgeleid zorgt voor spanningen in de maatschappij
10 december 2024 om 11:04
< 1 min lezen

Verschil in hoog- en laagopgeleid zorgt voor spanningen in de maatschappij

Spanningen in de maatschappij worden vooral veroorzaakt door verschillen in opleidings- en inkomensniveau en niet door migratie. Deze conclusie trekt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) uit twee nieuwe rapporten. Dat meldt het AD.

In de onderzoeken Samen Verschillend en Samen leven in de toekomst is te lezen dat de samenleving wel tegen een stootje kan. Het vertrouwen van Nederlanders in de samenleving en in elkaar is nog altijd groot.

Spanningen in de maatschappij 

Het SCP geeft aan dat het opleidingsniveau de grootste factor is als het gaat om spanningen in de maatschappij. Nederlanders met een basis- of vmbo-opleiding hebben minder vertrouwen in de samenleving dan mensen met een hbo- of universitair papiertje.

Kenniseconomie 

Mensen zonder hbo- of universitaire opleiding dreigen achter te lopen als Nederland zich steeds meer gaat gedragen als kenniseconomie. Dat kan weer zorgen voor gevoelens van uitsluiting en frustratie.

Investeren in buurthuizen en scholen 

Het SCP adviseert gemeenten te investeren in buurthuizen en scholen. Goed onderwijs moet voor iedereen toegankelijk zijn en praktische beroepen verdienen meer waardering.

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk 

Relevante artikelen

Alles van voortgezet onderwijs
    • Basisonderwijs

    Ook College Rechten van de Mens reageert op wetsvoorstel over toezicht informeel onderwijs

    31 oktober 2025 om 14:56
    • Basisonderwijs

    Wetsvoorstel Toezicht informeel onderwijs gaat vakbond CNV te ver

    31 oktober 2025 om 14:34

Aankomende evenementen

08 Nov
Open dag – alle locaties De Rooi Pannen
  • Noord-Brabant
10 Nov
SURF Onderwijsdagen 2025
  • Zuid-Holland
20 Nov
Leerkrachtendag Burgerschap
  • Noord-Brabant