
Ouders doen in documentaire opnieuw schoolexamen en dat mislukt volledig
Het onderwijs moet volgens Femke Wassenaar uit Hengelo compleet op de schop. Daarom liet ze ouders opnieuw het eindexamen doen. Dat ging niet helemaal goed. Dat meldt Tubantia.
Haar eigen documentaire De Leerfabriek wil Wassenaar graag uitzenden bij de NPO. Ouders van scholieren doen in de documentaire opnieuw eindexamen. Wassenaar deed al eerder een experiment met wiskunde op havo-niveau. De ouders bakten er niets van en zakten met tweeën en drieën.
Schoolsysteem
Volgens Wassenaar zegt dat veel over het schoolsysteem. Het is een systeem waarin toetsen het doel zijn, in plaats van een middel om scholieren vooruit te helpen. Hierbij levert ze geen kritiek op de docenten, maar alleen op het systeem. “Ik hou van de docenten. Zij voelen zich aangevallen door mijn verhaal en dat vind ik erg. Op elke dag voor de klas te staan voor een groep jongeren met een aandachtspanne van nul is gewoon erg knap.”
Wassenaar bezocht verschillende scholen en keek mee bij Stichting Leerplan Ontwikkeling (SLO) die kerndoelen vaststelt. Steeds meer scholen willen het anders doen. “Scholen die laten zien dat je binnen het systeem veel vrijheid hebt en dat kinderen daar baat bij hebben.”
Wet vrijheid van onderwijs
Zo is er de Wet vrijheid van onderwijs in Nederland. Scholen mogen binnen het systeem experimenteren. Wassenaar laat weten dat roosters met negen vakken per dag en om een paar weken een toetsweek niet verplicht zijn.
Agora-onderwijs
Het Agora-onderwijs is een mooi voorbeeld en komt zeer waarschijnlijk in 2026/2027 naar Twente. Scholieren hebben daar geen lesrooster, maar workshops en keuzevrijheid. Geen toetsweken, maar allerlei andere manieren om te kijken hoe het met de leerdoelen van de scholieren is. Niet alleen maar in een lokaal stilzitten, maar eropuit trekken. In de klas zitten kinderen van alle niveaus en leeftijden.
Levensdoelen van scholieren
Wassenaar gunt het iedereen om bewuste keuzes te maken in het leven. Daarom wil ze bijdragen aan een verandering van het onderwijs. Wel ligt er een taak bij de scholen om de scholieren te laten ontdekken wat je levensdoelen zijn. Scholieren moeten veel meer aan het denken worden gezet over wie ze zijn en wat ze belangrijk vinden.
Op dit moment houdt Wassenaar een crowdfundingactie om minimaal 10.000 euro op te halen voor het maken van een pilotaflevering van De Leerfabriek. Doneren kan hier.