27 mei 2015 om 12:18
< 1 min lezen

CBS: ‘Meiden doen het beter in het onderwijs’

Meisjes doorlopen het onderwijs soepeler dan jongens. Ook in het hoger onderwijs doen jonge vrouwen het doorgaans beter dan jonge mannen. Jongens zouden vaker speciaal onderwijs volgen en verlaten vaker voortijdig het onderwijs. Echter, op de arbeidsmarkt zijn de rollen omgekeerd. Zo werken jonge mannen vaker voltijd, waarmee hun inkomen mede hierdoor gemiddeld hoger is. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

In het onderwijs blijkt dat jongens vaker ondersteuning nodig hebben dan meisjes. In het speciaal onderwijs zitten bijna drie keer zoveel jongens als meisjes. Het verschil is het grootst in het onderwijs voor kinderen met ernstige ontwikkelings- en gedragsstoornissen (cluster 4). Qua score op de Cito-toets blijken de resultaten vrijwel gelijk, maar in het voortgezet onderwijs doen meisjes vaker dan jongens havo of vwo. Ook volgen meisjes vaker een opleiding in het hoger onderwijs dan jongens en ze studeren ook sneller af.

Uit de deelscores van de Cito-toets blijkt ook dat jongens op jonge leeftijd beter zijn in rekenen en meisjes in taal. Volgens het CBS kiezen jongens in het voortgezet onderwijs en hierna vaker voor een exacte studie. De belangstelling onder meisjes voor deze studies is de afgelopen jaren wel toegenomen.

Jonge mannen tussen 15 en 27 jaar, die geen onderwijs meer volgen, hadden bijna even vaak werk als jonge vrouwen; achtereenvolgens 80 procent en 78 procent in het eerste kwartaal van 2015. Wel werken mannen bijna twee keer zo vaak voltijd dan hun vrouwelijke leeftijdsgenoten: 71 tegenover 37 procent. Mede hierdoor ligt het inkomen van jonge mannen met 21 duizend euro op jaarbasis hoger dat van onder jonge vrouwen (17 duizend euro). Het gevolg hiervan is dat er meer jonge mannen economisch zelfstandig zijn dan jonge vrouwen. 

© Nationale Onderwijsgids

Relevante artikelen

Alles van voortgezet onderwijs
  • Moet je je studieschuld opgeven als je belastingaangifte doet?
    • Basisonderwijs

    Moet ik mijn studieschuld doorgeven bij de belastingaangifte 2025?

    2 februari 2026 om 09:38
  • Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk
    • Basisonderwijs

    Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk

    18 augustus 2025 om 13:27

Aankomende evenementen

04 Mar
Hét UU-onderwijs evenement
  • Utrecht
24 Mar
“Met Alle Respect!” 2026
  • Utrecht
26 May
Kennismaking nieuwe leerlingen Gymnasium Bernrode
  • Noord-Brabant
02 Jun
Conferentie Naar Inclusiever Onderwijs 2026
  • Noord-Holland