UvA vindt verhalen over onveiligheid van Joodse studenten pijnlijk
7 juli 2025 om 06:35
2 minuten lezen

UvA vindt verhalen over onveiligheid van Joodse studenten pijnlijk

“Ik wil duidelijk uitspreken dat we deze verhalen al langer kennen en erkennen”, zegt rector magnificus Peter-Paul Verbeek van de UvA. “Ze doen pijn – en ze doen ertoe.” Verbeek zegt dat de Amsterdamse universiteit al langere tijd in gesprek is met leden van de Joodse gemeenschap, ook afgelopen week. “We hebben geluisterd naar hun zorgen en signalen, en in meerdere gevallen concrete stappen gezet: zoals het aanspreken van studenten of docenten op onacceptabel gedrag, het opschalen van meldingen en het inschakelen van begeleiding en beveiliging waar nodig.”

Ruimte voor het recht op demonstratie en vrijheid van meningsuiting 

Verbeek realiseert zich dat de ervaringen van de studenten en medewerkers plaatsvinden in een bredere context met ruimte voor het recht op demonstratie en vrijheid van meningsuiting. “Maar die ruimte houdt op waar de veiligheid, waardigheid of identiteit van anderen in het geding komt. We onderkennen dat die grens in sommige gevallen is overschreden.” De UvA-bestuurder roept mensen die zich bedreigd of geïntimideerd voelen op om zich te melden bij een vertrouwenspersoon, de opleiding, leidinggevende of bij hem zelf.

Dialoog 

Zowel de UvA als de VU benadrukt het belang van de dialoog. “Dat gesprek mag schuren”, zegt een woordvoerder van de VU. Ook die universiteit laat weten de zorgen die in Het Parool worden geuit te herkennen “uit de gesprekken die we voeren met Joodse studenten en medewerkers”. Voor de VU heeft het voorkomen van verdere polarisatie prioriteit. “Waar nodig worden aanvullende maatregelen genomen.”

Alle vormen van discriminatie worden afgewezen 

Een woordvoerder van Amsterdam Encampment, een van de actiegroepen achter de pro-Palestijnse protesten op de universiteiten, laat in reactie op het artikel in Het Parool weten dat alle vormen van discriminatie op grond van geloof of afkomst worden afgewezen. “Wij staan voor de emancipatie van mensen en niet voor de onderdrukking van mensen, in alle vormen.” Zelf herkent hij de verhalen in de krant niet. “Ik heb mijzelf, ook Joods, nooit onveilig gevoeld op de UvA. Hoewel antisemitisme natuurlijk een probleem is, kan ik mij niet herinneren dat dit gebeurd is vanuit groepen die Palestina steunen.”

Door: ANP 

Relevante artikelen

Alles van universiteit
    • Crisis Midden-Oosten

    Onthaasten

    Gisteren om 08:21
  • Universiteit Leiden moet uitwisseling met Israël stoppen
    • Crisis Midden-Oosten

    Universiteit Leiden moet uitwisseling met Israël stoppen

    14 juli 2025 om 12:24

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht