29 januari 2021 om 10:30
< 1 min lezen

Nobelprijswinnaar Paul Crutzen (87) overleden

De Nederlandse Nobelprijswinnaar Paul Crutzen is overleden. Hij was 87 jaar. Dat meldt het gerenommeerde Max Planck Instituut voor Scheikunde in de Duitse stad Mainz. Crutzen, gepromoveerd als meteoroloog, was daar van 1980 tot 2000 directeur van de afdeling atmosferische chemie.

Crutzen werd in 1995 onderscheiden met de Nobelprijs voor Scheikunde voor zijn onderzoek naar hoe stikstofoxiden de ozonlaag van de aarde aantasten en welke chemische processen daaraan ten grondslag liggen. Hij deelde de prijs met Mario J. Molina en Frank Sherwood Rowland, die zijn theorie bevestigden aan de hand van onderzoek naar cfk’s.

President Martin Stratmann van het Max-Planck-Gesellschaft noemt Crutzen een pionier: “Hij was de eerste die aantoonde hoe menselijke activiteiten de ozonlaag beschadigen. Deze kennis vormde de basis voor het wereldwijde verbod op ozonaantastende stoffen – een tot dan toe uniek voorbeeld hoe Nobelprijs-winnend onderzoek direct kan leiden tot een wereldwijde politieke beslissing.”

Crutzens opvolger bij het Max Planck Instituut voor Scheikunde, Jos Lelieveld, roemt zijn “onbegrensde wetenschappelijke nieuwsgierigheid, zijn creatieve ideeën en zijn charismatische persoonlijkheid.”

Door: ANP

Relevante artikelen

Alles van universiteit
    • Universiteit

    Universiteit Twente wil AI-bots tijdens online vergaderingen weren

    31 oktober 2025 om 15:08
    • Universiteit

    Wetsvoorstel Toezicht informeel onderwijs gaat vakbond CNV te ver

    31 oktober 2025 om 14:34

Aankomende evenementen

08 Nov
Open dag – alle locaties De Rooi Pannen
  • Noord-Brabant
10 Nov
SURF Onderwijsdagen 2025
  • Zuid-Holland
20 Nov
Leerkrachtendag Burgerschap
  • Noord-Brabant