Toename aantal klachten over stemmen met beperking tijdens verkiezingen
3 mei 2023 om 06:34
< 1 min lezen

Toename aantal klachten over stemmen met beperking tijdens verkiezingen

Het meldpunt Onbeperkt Stemmen heeft na de Provinciale Statenverkiezingen van dit jaar relatief meer klachten ontvangen dan na de gemeenteraadsverkiezingen van 2022. Er kwamen minder meldingen binnen (123) dan vorig jaar (150), maar wel was bijna de helft van de meldingen negatief. Vorig jaar was dit nog een derde.

De meeste meldingen betroffen stemlocaties die niet zelfstandig toegankelijk waren met een rolstoel of rollator, blijkt uit een rapport van Ieder(in) over de ervaringen van stemmers met een beperking of chronische ziekte bij de verkiezingen van afgelopen maart. Dat kwam dan bijvoorbeeld door drempels en hellingen, maar ook waren er meldingen van mensen die niet konden stemmen omdat hun scootmobiel niet naar binnen kon.

Gebrek aan hulp in het stemhokje 

Ook waren er verschillende klachten over een gebrek aan hulp in het stemhokje. Mensen met een lichamelijke of visuele beperking mogen geholpen worden bij het stemmen, maar het bleek voor medewerkers van stembureaus niet altijd bekend te zijn hoe ze mochten helpen.

Stemmal 

Over de ‘stemmal’, die dit jaar in 95 gemeenten gebruikt kon worden, waren wisselende verhalen te horen. Sommige mensen waren positief over dit hulpmiddel waarbij de partijen in braille stonden aangegeven, maar niet iedereen kon alles goed lezen. Ook waren er klachten over het schenden van het stemgeheim omdat medewerkers van het stembureau soms moesten helpen bij het gebruik van de stemmal.

Toegankelijk voor kiezers met een beperking 

Sinds 2019 is in de Kieswet geregeld dat alle stemlokalen toegankelijk moeten zijn voor kiezers met een beperking. Ieder(in), een koepelorganisatie voor mensen met een handicap of chronische ziekte, brengt jaarlijks verslag uit van de ervaringen van kiezers met een beperking. Met bijna driehonderd aangesloten organisaties is het de grootste in zijn soort in Nederland.

Door: ANP 

Relevante artikelen

Alles van speciaal onderwijs
    • Speciaal Onderwijs

    Dit zijn de schoolvakanties voor de komende vijf jaar (2025-2030)

    Vandaag om 08:53
    • Speciaal Onderwijs

    Onderwijsministers Koen Becking en Gouke Moes door de koning beëdigd

    5 september 2025 om 13:12

Aankomende evenementen

08 Sep
Basisopleiding Zorgcoördinator / Ondersteuningscoördinator
  • Utrecht
22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland