Scholen zijn zich te weinig bewust van AI, landelijke richtlijn is noodzakelijk
4 september 2024 om 11:17
< 1 min lezen

Scholen zijn zich te weinig bewust van AI, landelijke richtlijn is noodzakelijk

Leerlingen kunnen tegenwoordig hun werkstuk laten maken door ChatGPT en de lesstof wordt mogelijk beïnvloed door techbedrijven. Daarom waarschuwen deskundigen het onderwijs al geruime tijd voor de risico’s van AI.

AI

In de klas wordt AI al wel toegepast, maar het onderwijs zelf heeft nog niet duidelijk voor ogen hoe we hiermee moeten werken, zo stelt AOb-vicevoorzitter Jelmer Evers. Als je als school AI gebruikt, doe je net alsof het normaal is.

Nog te weinig onderzoek

Naar kunstmatige intelligentie binnen het onderwijs is nog weinig onderzoek gedaan. Vorig jaar liet de NOS leerlingen zien die ChatGPT raadpleegden voor hun huiswerk en ze werden niet betrapt. Digitalisering in het onderwijs ziet ook het College voor de Rechten van de Mens als iets zorgelijks.

Richtlijn

Docenten zouden een richtlijn moeten hebben om meer bewustzijn te creëren. Gevoelige dingen zoals bijvoorbeeld de data van leerlingen moeten niet terechtkomen bij een techbedrijf met een slechte beveiliging. Docenten en leerlingen moeten handvatten krijgen over hoe ze het beste AI kunnen gebruiken. “In de klas mogen tegenwoordig ook geen mobiele telefoons meer en daar hebben we jaren over gedaan. We kunnen hier iets van leren voor AI-gebruik”, aldus Evers.

Andere organisaties binnen het onderwijs, zoals het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, zouden eigenlijk samen moeten werken met de AOb aan een richtlijn.

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk 

Relevante artikelen

Alles van voortgezet onderwijs
    • Basisonderwijs

    Honderden kinderen straks misschien zonder ontbijt of lunch op school door chauffeurstekort

    22 augustus 2025 om 12:26
    • Basisonderwijs

    DUO publiceert definitieve bekostigingsbeschikkingen voor 2025

    21 augustus 2025 om 14:41

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht