15 april 2016 om 12:02
< 1 min lezen

Nieuwe hoogleraren leesbevordering benoemd

Stichting Lezen heeft in samenwerking met de Vrije Universiteit (VU) en de Universiteit Twente invulling gegeven aan twee nieuwe bijzondere leerstoelen voor onderzoek dat leidt tot meer kennis over leesbevordering. Zo is er een nieuwe bijzonder hoogleraar Leesgedrag en een bijzonder hoogleraar Lezen en Digitale Media. Dat meldt Stichting Lezen.

In samenwerking met de Faculteit Geesteswetenschappen is dr. Roel van Steensel benoemd tot bijzonder hoogleraar Leesgedrag aan de VU Amsterdam. Hij volgt hiermee prof. dr. Dick Schram op die deze leerstoel tot vorig jaar bekleedde. De leeropdracht behelst onder meer onderzoek naar leessocialisatie en de ontwikkeling van literaire competentie van kinderen, adolescenten en jongvolwassenen. Van Steensel is als onderwijswetenschapper verbonden aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Hij heeft ruime ervaring met empirisch wetenschappelijk onderzoek, in het bijzonder op het gebied van de ontwikkeling van geletterdheid en leessocialisatie. Hij deed recentelijk onderzoek naar de effectiviteit van gezinsgerichte taalprogramma’s, naar de rol van vaders in de leesontwikkeling van kinderen en naar de lees- en schrijfontwikkeling van leerlingen in het vmbo.

In samenwerking met de Vakgroep Instructietechnologie van de Universiteit Twente is dr. Eliane Segers benoemd tot bijzonder hoogleraar Lezen en Digitale Media. De leeropdracht behelst onder meer onderzoek naar het ontwerp van multimediale omgevingen, de rol van geschreven taal hierbinnen en de vraag hoe lezen in deze context kan worden bevorderd. Segers is als gedragswetenschapper verbonden aan de Radboud Universiteit. Zij heeft veel gepubliceerd over informatieoverdracht met behulp van technologie, in het bijzonder op het gebied van (lees) onderwijs aan kinderen. Recent onderzoek betrof onder meer hypertekst-begrip bij kinderen en de effectieve inzet van softwareapplicaties in het onderwijs aan jonge kinderen.

Met de benoeming van Van Steensel en Segers verwacht Stichting Lezen de wetenschappelijke kennis over lezen, leesgedrag en (technische mogelijkheden) voor de praktijk van de leesbevordering te vergroten.

© Nationale Onderwijsgids

Relevante artikelen

Alles van docenten
    • Docenten

    Docent plaatst op social media ‘Fijne Charlie Kirkdag’, middelbare school grijpt in

    Gisteren om 16:22
    • Docenten

    Meneer Wietsma biedt natuurkundecontent aan op scholierenplatform

    Gisteren om 11:49

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht