Minder internationale studenten naar Nederland, lerarenopleiding hbo populair
13 november 2024 om 07:49
< 1 min lezen

Minder internationale studenten naar Nederland, lerarenopleiding hbo populair

Op de universiteiten daalde het aantal nieuwe buitenlandse bachelorstudenten met 6 procent. De instroom uit de Europese Economische Ruimte (EER) daalde met 9 procent. Onder dat gebied vallen de 26 andere lidstaten van de Europese Unie, Noorwegen, IJsland en Liechtenstein. Hogescholen verwelkomden 8 procent minder bachelorstudenten uit de EER en 7 procent minder uit de rest van de wereld.

Daling aantal buitenlandse studenten 

Volgens koepelorganisatie Universiteiten van Nederland daalt het aantal buitenlandse studenten ook in vakgebieden waar bedrijven dringend op zoek zijn naar nieuwe werknemers. “Dit kabinet wil desondanks het aantal internationale studenten met een harde bezuiniging en rigoureuze wetgeving nog sterker terugdringen. Dat dreigt een ongerichte kaalslag te worden waardoor het voortbestaan van opleidingen, ook voor Nederlandse studenten, in gevaar komt”, zegt voorzitter Caspar van den Berg.

Voorzitter Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen zegt dat hbo’s er zelf al in slagen het aantal buitenlandse studenten te beperken. “Ingrijpendere maatregelen zoals het kabinet wil invoeren zijn onnodig.”

Grootste klap bij Vrije Universiteit Amsterdam 

De klap is het grootst bij de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het aantal nieuwe bachelorstudenten van buiten Nederland daalde daar met bijna een kwart. De Rijksuniversiteit Groningen trok 14 procent minder nieuwe studenten uit andere EER-landen. In totaal zijn 108.500 mensen afgelopen zomer aan een hbo-studie begonnen, bijna 1 procent meer dan een jaar eerder. Het aantal nieuwe aanmeldingen bij lerarenopleidingen steeg met 7 procent. “Erg welkom, gezien de zeer grote lerarentekorten”, aldus Limmen.

Ingeschreven studenten 

Bij de universiteiten staan nu 338.400 studenten ingeschreven, bijna 0,5 procent minder dan een jaar geleden. Het aantal Nederlanders dat aan een bacheloropleiding op een universiteit is begonnen, steeg met ongeveer 1 procent, van 40.600 naar 41.000.

Door: ANP 

Relevante artikelen

Alles van hbo
    • HBO

    Studenten uit Dronten doen klusjes voor Stichting Weerstandhulp

    Vandaag om 11:04
    • HBO

    Landelijk Platform Studentenhuisvesting uitgebreid met MBO Raad, JOBmbo en Vereniging Hogescholen

    Vandaag om 10:42

Aankomende evenementen

08 Sep
Basisopleiding Zorgcoördinator / Ondersteuningscoördinator
  • Utrecht
22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland