Week van de Techniek: jongens en meiden maken zeer uiteenlopende keuzes als het om techniek gaat
De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) heeft de verschillen tussen jongens en meiden onderzocht in de doorstroom van het voortgezet onderwijs naar technische opleidingen in het mbo en ho. Dat meldt DUO.
Nederland heeft al lang een tekort aan technici, IT-ers, natuurwetenschappers en ingenieurs. Een mogelijke oplossing hiervoor is het bevorderen van de instroom van vrouwen in technische vakgebieden. Er zijn nu namelijk veel minder vrouwen dan mannen werkzaam in technische beroepen en meiden kiezen ook veel minder vaak voor een technische opleiding. Voor OCW is het belangrijk dat iedereen technisch en digitaal vaardig wordt opgeleid gezien de veranderende wereld en de rol van technologie in onze samenleving. Daarom werkt OCW met programma’s als ‘Sterk Techniekonderwijs’ en ‘Techkwadraat’ al langer aan beleid om ook meiden gelijke kansen te geven in techniek en technologieonderwijs.
Jongens kiezen vaker voor technische opleidingen
Uit het onderzoek komt naar voren dat jongens op alle onderwijsniveaus veel vaker kiezen voor technische opleidingen dan meiden. De grootste verschillen worden gezien op het vmbo-b, waar ongeveer 50 procent van de jongens doorstroomt naar een technische opleiding, tegenover ongeveer 5 procent van de meiden. Op het vwo zijn de verschillen kleiner: ongeveer 50 procent van de jongens kiest voor een technische vervolgopleiding tegen ongeveer 30 procent van de meiden.
Technisch profiel of bètavak
Leerlingen die een technisch profiel hebben of een bètavak volgen stromen vaker door naar technische opleidingen. Toch kiezen meiden, zelfs met een technisch profiel of bètavak, nog steeds veel minder vaak voor een technische vervolgopleiding dan jongens.
Ook is gebleken dat hogere schoolexamen-, centraal examen- en eindcijfers voor bètavakken samenhangen met een hogere doorstroom naar technische opleidingen. Maar meiden die een ruim voldoende halen voor een vak stromen vaak nog steeds minder door naar een technische vervolgopleiding dan jongens met een onvoldoende voor ditzelfde vak.
In het algemeen is gebleken dat meiden hogere schoolexamencijfers hebben en lagere centraal examencijfers dan jongens voor bètavakken.
Doorstroom naar technische opleidingen
Er bestaat dus een aanzienlijk verschil in de doorstroom van jongens en meiden naar technische opleidingen. Dit benadrukt het belang van een uitgebreider en kwalitatief onderzoek naar de onderliggende oorzaken die ervoor zorgen dat vrouwen minder snel geneigd zijn om een technische vervolgopleiding te kiezen.
Dit zijn geen nieuwe inzichten, ook de Onderwijsraad heeft dit in 2020 al onderzocht, maar het bevestigt wat we al weten: er zijn minder meiden en vrouwen werkzaam in de techniek en ze kiezen deze sector ook nu nog steeds minder.
Verbetering over de hele breedte van het onderwijs
In het vervolgonderwijs wordt vaak pas de beroepskeuze gemaakt, maar in het funderend onderwijs vorm je beelden en ideeën voor de rest van je leven. Daarom wil OCW technologische vaardigheden niet alleen verbeteren voor de technische vakken en beroepen, maar streeft het ministerie naar verbetering over de hele breedte: ‘one level up for all’. De cijfers onderschrijven hoe belangrijk het is om ook in te blijven zetten op gender diverse beelden.
Voor het onderzoek is gebruik gemaakt van data over leerlingen die tussen 2016 en 2023 zijn geslaagd voor hun examen in het voortgezet onderwijs. Het levert een actueel beeld op dat beschikbaar is in een dashboard via DUO Open onderwijs data. Het dashboard vult de bestaande monitoren Platform Talent voor Technologie en Actieplan Groene en Digitale Banen aan.