3 mei 2019 om 11:26
< 1 min lezen

Steeds minder straf voor schoolverzuimers

De instroom van proces-verbalen (PV) voor schoolverzuim bij de Raad voor de Kinderbescherming (RvdK) is de afgelopen 4 jaar met 40 procent gedaald. Daarnaast blijken de spijbelaars steeds ouder. In 2008 was 53 procent 16 jaar en ouder, in het afgelopen jaar was dit percentage gestegen tot 72 procent. Dat blijkt uit het jaarbericht van de RvdK ‘Kijk op kinderbescherming 2018’.

Een jongere tussen de 12 en 18 jaar die spijbelt, overtreedt de leerplichtwet. Als de leerplichtambtenaar samen met de jongere en eventuele hulpverlening geen oplossing vindt voor het spijbelen, dan kan hij een proces-verbaal opstellen en insturen naar het Openbaar Ministerie (OM). De RvdK start dan onderzoek naar de achterliggende problematiek en adviseert het OM over de straf en/of hulp die het beste bij de jongere past. Dit kan een verwijzing naar Halt, een werkstraf, een geldboete of een vorm van jeugdhulp zijn, zoals een jeugdreclasseringsmaatregel.
 
De leerplichtambtenaar, gemeentelijke jeugdzorg, stichting Halt, het Openbaar Ministerie (OM) en de RvdK werken de laatste jaren intensief samen om een jongere weer naar school te krijgen of een vorm van passend onderwijs te bieden. Het verzoeken om een kinderbeschermingsmaatregel of een passende straf wordt pas gedaan als het echt niet anders kan. Daarin wordt met succes gebruik gemaakt van de Methode Aanpak Schoolverzuim (MAS).
 

Kinderbescherming op maat

Kijk op de Kinderbescherming is een jaarlijks bericht, waarin de RvdK de cijfers van het afgelopen jaar publiceert, de instroomontwikkeling duidt, én inzicht geeft in de risicofactoren voor het ontstaan van kindermishandeling per gemeente. De  Kijk op Kinderbescherming heeft als overkoepelend thema dit jaar ‘Kinderbescherming op maat’. Door echt te kijken naar het kind en de specifieke omstandigheden waarin het verkeert vinden we de interventie die het beste bij het kind past. In de Kijk op de kinderbescherming wordt dit geïllustreerd aan de hand van de vernieuwde aanpak schoolverzuim, door de speciale omgang met  jongeren met LVB-problematiek, en de gesprekken over seksueel misbruik met kinderen. Naast cijfers zijn er ook interviews met medewerkers, partners uit het veld én jongeren opgenomen.
 
Door: Nationale Onderwijsgids

Relevante artikelen

Alles van mbo
    • MBO

    Onderwijsinspectie wil betere scholing voor zij-instromers binnen het mbo

    Gisteren om 11:29
    • MBO

    Week van de Studiekeuze helpt jongeren en hun ouders tijdens een belangrijk proces

    Gisteren om 11:24

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht