Marktwerking zorgt niet voor betere kinderopvang
De verwachting was dat de marktwerking zou leiden tot kwaliteitsverbetering. Sinds 2005 neemt de kwaliteit van de kinderopvang echter af. De GGD, die controles uitvoert in de kinderopvang, oordeelde dat bij 55 procent van de controles in 2010 kinderopvang tekortschoot.
Met name wat betreft uitleggen en leren aan kinderen scoren pedagogische medewerkers onvoldoende. Ook noemt de GGD het aantal kinderen per beroepskracht problematisch en ontbreekt het pedagogische medewerkers te vaak aan de juiste diploma’s.
Ouders die hun kinderen naar de opvang brengen, blijken hun aandeel in de kosten van kinderopvang te overschatten. Ze geven aan ruim veertig procent op zich te willen nemen, maar dat gewenste aandeel is veel groter dan de 27 procent die ze vorig jaar in werkelijkheid bekostigden. Mensen die niet gebruikmaken van kinderopvang vinden dat de rol van de overheid in de financiering van de kinderopvang naar beneden mag.
Gratis kinderopvang blijkt nauwelijks een wens, zelfs niet van ouders die gebruikmaken van kinderopvang.