Stint had jaar vóór dodelijk ongeluk in Oss al problemen met gashendel
De Stint had al sinds mei 2017 problemen met de gashendel, die door een gebroken terugkeerveer kon blijven hangen. Daardoor kon de elektrische bolderkar blijven doorrijden bij het afremmen. Stint-ontwerper Peter Noorlander bagatelliseerde het probleem door te doen alsof het minder vaak voorkwam, zei de officier van justitie maandag in de Stint-zaak in de rechtbank in Den Bosch.
De officier somde een waslijst op van meldingen over gebroken terugkeerveren die de producenten in 2017 en 2018 ontvingen van gebruikers zoals bso’s en bedrijven als PostNL. Bij enkele incidenten leidde dit tot gevaarlijke situaties of lichamelijk letsel. Betere veren kwamen in juni 2018 beschikbaar. De Stintproducent zou vijfhonderd Stints hebben uitgerust met een nieuwe terugkeerveer.
Terugroepactie voor Stints
Het OM vindt dat de Stint-ondernemers een terugroepactie voor Stints hadden moeten organiseren. Het terugkeren van de gashendel was cruciaal voor de veiligheid van de Stint, omdat het loslaten van de gashendel zorgde voor het afremmen op de motor. Als de gashendel niet terugveert, “rijdt de Stint door met alle gevolgen van dien”, aldus de officier.
Gebroken terugkeerveer
Zelfs op de datum van het dodelijke ongeval op een spoorwegovergang in Oss, op 20 september 2018, kreeg de Stint-producent een melding van een kinderdagverblijf over een gebroken terugkeerveer in de gashendel van een Stint. Noorlander zou hebben gezegd dat het probleem zich alleen bij PostNL voordeed. “Het was geen geïsoleerd incident meer. Het ging niet alleen om PostNL, het ging om meerdere bso’s”, zei de officier.
In zijn requisitoir betoogde de aanklager ook dat een opstartbeveiliging in het voertuig ontbrak, waardoor het onbedoeld kon voorkomen dat de Stint al direct ging rijden bij het omdraaien van de contactsleutel.