Vandaag om 13:15
2 minuten lezen

Kinderopvangsector bang voor lange wachtlijsten en minder plekken na nieuwe staatsteunregels

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk

Kinderopvangorganisaties krijgen binnenkort mogelijk te maken met een beperking van het vrije ondernemerschap. Het nieuwe kinderopvangstelsel komt, volgens het kabinet, in strijd met de Europese staatssteunregels. Dat meldt BNR.

Ouders ontvangen nu nog kinderopvangtoeslag. Je ontvangt toeslag naar inkomen. Dus hoe meer je verdient, hoe minder toeslag je ontvangt. Ouders moeten nu vaak achteraf geld terugbetalen en daar wil de overheid vanaf.

Bijna gratis opvang

Opvang wordt nu voor bijna iedereen gratis en het geld gaat meteen naar de kinderopvangorganisaties. Alleen dit laatste is een probleem, want deze betalingen moeten onder Europese staatssteunregels vallen.

Dienst van algemeen economisch belang

Er is een oplossing: de kinderopvangsector benoemen tot ‘dienst van algemeen economisch belang’. Dat wordt ook wel DAEB genoemd. Als een bepaalde sector DAEB als label krijgt, mag er staatsteun worden gegeven.

Aparte administratie bijhouden

Wel zitten er regels aan de DAEB vast. Kinderopvang zou, omdat ze soms ook commerciële producten aanbieden, een aparte administratie moeten bijhouden. Kinderopvangorganisaties waarschuwen dat deze extra administratie en een lagere winst gaan botsen. Zeker ten tijde van een krappe arbeidsmarkt.

Alternatief plan

De kinderopvangsector is door het ministerie in juli al gevraagd om met een alternatief plan te komen. Zelf zeggen de kinderopvangorganisaties dat ze twee weken geleden te horen kregen dat ze twee dagen hadden om met een alternatief te komen.

Het nieuwe stelsel gaat in 2029 in. Kinderopvangorganisaties zeggen dat ze een alternatief voor de DAEB hebben bedacht. Volgens verschillende Kamerleden is dat plan niet haalbaar, omdat er in oktober al een conceptwetsvoorstel naar de Raad van State moet.

Relevante artikelen

Alles van kinderopvang
    • Kinderopvang

    Staatssecretaris Nobel zet stappen op betaalbare kinderopvang in nieuw stelsel

    Gisteren om 13:38
    • Kinderopvang

    Directeur basisschool maakt zich zorgen over demonstranten Jezus Leeft bij nabijgelegen abortuskliniek

    Gisteren om 09:41

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland