Leerlingen Juniorcollege Almere dragen een schooluniform: ‘Nu is iedereen gelijk’
Naar school met een uniform aan. In landen als het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Roemenië is dit heel normaal, maar in Nederland kom je dit fenomeen bijna niet tegen. Maar wel in Almere. Op het Juniorcollege om precies te zijn. De school is in 2008 gestart en sinds 2011 zijn schooluniformen ingevoerd. Wij waren erg benieuwd naar de reden hierachter en spraken met directeur Jacqueline Imminga.
“Ik kwam veel in Engeland en daar dragen ze natuurlijk schooluniformen”, begint Imminga haar verhaal. Ze besloot zich hierin te verdiepen, want waarom zou je een schooluniform dragen? “Er kwamen best veel positieve dingen uit mijn onderzoek. Een kind voelt zich namelijk direct thuis op school als iedereen hetzelfde is. Je bent één van de groep. Normaal gesproken kom je voor het eerst op een school en moet je je plekje zien te vinden. Nu hoeft dat niet, want iedereen is gelijk.”
Een tweede reden waarom Imminga een schooluniform aanbeveelt is omdat het er goed uitziet. Als je de school binnenkomt dan zien alle kinderen er netjes en verzorgd uit. ’s Ochtends is het tijdens het aankleden ook makkelijk. Geen gezoek in de kledingkast naar leuke setjes, ieder kind weet wat het aan moet. “We hebben wel genoeg keuze hoor. Maar het zijn allemaal dezelfde kleuren en stofjes.”
Het uniform van het Juniorcollege
Jongens dragen een blauwe broek met een rode trui; meisjes kunnen kiezen uit een blauwe broek, rok, overgooier of een rode trui. In de zomer mogen alle leerlingen een rode polo dragen. Het zijn eigenlijk de kleuren van de Nederlandse vlag. “Dat hebben we niet bewust gedaan, maar het zag er leuk uit toen we setjes gingen uitzoeken.”
Eerder stelde de school nog wel regels voor sportkleding voor tijdens de gymles. De leerlingen droegen toen een sporttenue met de naam van de school erop. “Kinderen zijn niet altijd voorzichtig en niet alle ouders zetten de naam van hun kind in de kleding. Dus om de haverklap waren leerlingen hun sporttenue kwijt.” Om die reden besloot de school daarmee te stoppen en nu mogen de kinderen tijdens de gymles gewoon hun eigen gymkleren dragen.
Kosten uniform
De kosten voor een volledig schooluniform bedragen 37,50 euro. De ouders kunnen het uniform rechtstreeks bij de school aanschaffen, maar ze mogen het ook zelf bestellen. “Dat is iets voordeliger, maar dan krijg je wel te maken met verzendkosten. Wij hebben een voorraad op school.” De uniformen komen bij Marks en Spencer in Engeland vandaan.
Pantoffels aan in de klas
Hoewel de kleding voor iedereen hetzelfde is, zijn er geen specifieke eisen gesteld aan schoenen, jassen of tassen. De leerlingen mogen zelf bepalen welke tas ze meenemen naar school en welke jas ze dragen. Als de leerlingen op school komen, gaan wel meteen de schoenen uit en de pantoffels aan, maar ook die mogen ze zelf kiezen. “Het geeft een wat huiselijke sfeer als iedereen op pantoffels loopt.”Het is ook een stuk schoner als ze niet met schoenen door de klas en de school lopen.”
Schoolreisje en schoolkamp
Tijdens schoolreisjes dragen de kinderen wel gewoon hun schooluniform. Op schoolkamp ook, maar alleen tijdens de reis ernaartoe. Als de leerlingen op het kampeerterrein zelf zijn, mogen ze wel wat anders aan. “Als we dan weer met de bus terug naar huis gaan, dragen ze hun uniform weer. Tijdens kamp gaan we het bos in en dan is het niet praktisch om je uniform te dragen.”
Voor schoolreisjes is het wel heel handig om te weten waar de groep zich bevindt. “Als we toch iemand kwijt zijn, wordt de leerling vaak teruggebracht op basis van het uniform. Want iedereen ziet dat hij of zij bij deze groep hoort.” Vaak krijgen leerlingen tijdens schoolreisjes positief commentaar van anderen. “Mensen vinden het toch wel leuk om te zien en dat zeggen ze dan ook.”
Uitzonderingen
Houden leerlingen zich altijd aan de kledingregels? Nee, er zijn ook weleens leerlingen die de regels negeren. Deze leerlingen en hun ouders worden er dan op aangesproken. “We zeggen dan tegen ze dat als het kind de volgende keer geen schooluniform aan heeft, dat wij dan zelf een schooluniform voor hem of haar hebben liggen. Deze krijgt de leerling dan aan.” Daar krijgen de ouders dan wel een rekening voor. “Het dragen van een uniform is nu eenmaal verplicht.”
Er wordt wel een uitzondering gemaakt voor kinderen met een maatje meer en die daardoor afwijkende maten hebben. “Die maten kunnen wij ook niet altijd bestellen. Als de maat echt speciaal bij een kleermaker besteld moet worden, dan mag de leerling best even een andere broek aan totdat het klaar is.”
Reacties van leerlingen
We kregen ook nog de kans om enkele leerlingen te spreken over het uniform dat ze dragen. Twee achtstegroepers vinden een schooluniform niet altijd leuk. “Het is ook weleens fijn om je eigen kleding te dragen. Maar op school is het wel fijn dat niemand je kan pesten omdat je gelijk bent.” Als ze thuiskomen van school gaan ook meteen de eigen kleren weer aan. “Het maakt niet uit dat mijn vrienden mij zien met een schooluniform, maar het is niet bepaald comfortabel tijdens het buitenspelen.”
De stap naar de middelbare school komt steeds dichterbij en in Nederland zijn geen middelbare scholen waar ze een uniform dragen. “Dat wordt wel even wennen, want iedereen heeft dan natuurlijk zijn eigen kleren aan. Hier is iedereen hetzelfde.”
Volgens Imminga zou het fijn zijn als middelbare scholieren ook een uniform zouden dragen. “Ik denk dat dat het pestgedrag wat minder maakt. Alleen wij kunnen dat niet op gang brengen, dat moeten de scholen zelf doen.” Het Juniorcollege en alle leerkrachten zijn in ieder geval erg blij dat het schooluniform hier is ingevoerd. “Wij hebben bewust gekozen voor deze vorm van onderwijs en daar horen de uniformen gewoon bij.”