12 april 2018 om 14:30
< 1 min lezen

Stageproblemen bij verpleegkunde: Onderwijs en zorg praten langs elkaar heen

Diverse hogescholen blijken komend studiejaar opnieuw een numerus fixus in te voeren voor de opleiding tot verpleegkundige. Dit, terwijl het tekort aan verpleegkundigen in de zorg steeds meer oploopt. Redenen voor de numerus fixus zouden het tekort aan docenten en stageplekken zijn. Dit meldt BNR.

Onder andere Avans Hogeschool, de Hogeschool van Amsterdam en de Hanzehogeschool hebben aangekondigd een numerus fixus voor verpleegkundestudenten in te stellen. Veelgehoorde redenen zijn onder andere problemen met het vinden van voldoende docenten. Ook stageplekken zijn moeilijk te krijgen, volgens de hogescholen. 
 
Rhea van der Dong, voorzitter van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO), ziet dit laatste anders: volgens haar praten onderwijs en zorg langs elkaar heen. De hogescholen zeggen niet genoeg stageplekken te kunnen vinden, terwijl de zorg aangeeft niet genoeg studenten te kunnen vinden om de stageplekken te kunnen vullen. Volgens haar moeten de gemeenten een rol spelen in de oplossing.
 
Een andere oplossing voor het stageprobleem draagt Sonja Kersten, directeur van V&VN, de beroepsvereniging van verpleegkundigen, aan. Zij pleit voor een modernere kijk op de studie verpleegkunde. Door studenten vaker en korter op verschillende plekken stage te laten lopen, is het voor de zorg makkelijker de stagiaires te begeleiden. Bovendien geeft dit verpleegkundestudenten ook een bredere kijk op het beroepsveld.
 
Fontys Hogescholen maakte overigens eind vorig jaar bekend de numerus fixus voor verpleegkunde te schrappen. Reden voor het besluit is dat niet alle stageplaatsen bij verpleegkunde meer vervuld kunnen worden.
 
Door: Redactie Nationale Onderwijsgids

Relevante artikelen

Alles van hbo
  • Moet je je studieschuld opgeven als je belastingaangifte doet?
    • Docenten

    Moet ik mijn studieschuld doorgeven bij de belastingaangifte 2025?

    2 februari 2026 om 09:38
  • Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk
    • Docenten

    Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk

    18 augustus 2025 om 13:27

Aankomende evenementen

13 Feb
Open dag Helen Parkhurst
  • Flevoland
04 Mar
Hét UU-onderwijs evenement
  • Utrecht
24 Mar
“Met Alle Respect!” 2026
  • Utrecht
26 May
Kennismaking nieuwe leerlingen Gymnasium Bernrode
  • Noord-Brabant