Langstudeerboete wil onderwijsminister Bruins niet te streng aanpakken
24 oktober 2024 om 10:46
< 1 min lezen

Langstudeerboete wil onderwijsminister Bruins niet te streng aanpakken

Onderwijsminister Eppo Bruins (NSC) belooft zijn best te doen om de langstudeerboete niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken, al wordt dat volgens hem niet makkelijk. Hij begrijpt de zorgen in de Tweede Kamer dat bijvoorbeeld studenten uit armere gezinnen, studenten met een beperking en topsporters hier hard door worden geraakt. Maar als hij te veel uitzonderingen maakt, lukt het hem niet om hier ruim 280 miljoen euro op te bezuinigen, zoals de coalitie wil.

Partijen van links tot rechts, zowel in de oppositie als in de coalitie, uitten tijdens een Kamerdebat zorgen over de langstudeerboete. Ze maakten zich bijvoorbeeld zorgen om studenten die mantelzorg verlenen en daardoor de langstudeerboete moeten betalen. Zo bepleitten parlementariërs ook uitzonderingen voor studenten die zwanger zijn of in de medezeggenschapsraad van hun hogeschool of universiteit willen stappen.

Mogelijk stoppen met studeren 

Een andere zorg in de Kamer die de minister deelt, is dat studenten mogelijk stoppen met studeren als ze anders de langstudeerboete moeten betalen. Dat dreigt volgens Bruins ook bij de groep die is gaan studeren toen nog helemaal niet bekend was dat deze maatregel zou komen. Als deze studenten kort na invoering gaan stoppen met hun studie, lukt het volgens de minister niet om het bedrag op te halen dat is afgesproken in het hoofdlijnenakkoord.

De minister begrijpt deze wensen, maar zit er ook mee in zijn maag. Uitzonderingen maken de wet namelijk “complexer”, waardoor het langer duurt om deze te schrijven. Dat terwijl Bruins niet veel tijd heeft: de coalitiepartijen hebben afgesproken om de maatregel in 2026 te laten ingaan.

Alle dilemma’s op een rij zetten 

Bruins belooft alle dilemma’s die hij ziet op een rij te zetten in een Kamerbrief, die hij voor de behandeling van zijn begroting eind november naar de Kamer stuurt. Hij zet dan ook op papier aan welke “oplossingsrichting” hij denkt.

Door: ANP 

Relevante artikelen

Alles van hbo
    • HBO

    Nieuwe bestuursvoorzitter hogeschool Saxion wist dat reorganisatie eraan zat te komen

    Gisteren om 11:05
    • HBO

    D66 wil alleen met VVD in coalitie als onderwijsbezuinigingen van tafel gaan

    Gisteren om 10:24

Aankomende evenementen

29 Oct
Jaarcongres Traumasensitief onderwijs
  • Noord-Holland
10 Nov
SURF Onderwijsdagen 2025
  • Zuid-Holland
20 Nov
Leerkrachtendag Burgerschap
  • Noord-Brabant