Vandaag om 11:05
2 minuten lezen

Nieuwe bestuursvoorzitter hogeschool Saxion wist dat reorganisatie eraan zat te komen

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk

Ruim honderd medewerkers verliezen hun baan bij hogeschool Saxion en voorlopig worden er geen vaste contracten meer uitgedeeld. De nieuwe bestuursvoorzitter van Saxion, Inge Grimm, geeft toe dat het pijnlijk nieuws is, maar het was niet geheel onverwacht. Dat meldt Tubantia.

Op 1 juni 2025 begon Grimm als bestuursvoorzitter en in oktober werd er meer duidelijk over het reorganisatieplan. Nadat het nieuws naar buiten kwam, kreeg Grimm allerlei vragen. Ook van haar ouders, die alles lezen over Saxion. “Mijn vader vroeg mij of ik ook opleidingen ging schrappen, maar dat is niet het geval.”

Opleidingen samenvoegen

Saxion gaat wel opleidingen samenvoegen, maar zeker niet opheffen. De hogeschool wil juist een breed opleidingsaanbod in de regio handhaven. Hbo-studenten gaan meestal niet op kamers en volgen een opleiding in hun eigen omgeving, aldus Grimm.

Minder studenten

Grimm komt officieel van hogeschool Windesheim en dat is voor haar een voordeel. Ze kent de wereld van het hbo en ze kent de regio. Ze wist dan ook dat er bij Saxion een grote opdracht lag te wachten. Het hoger onderwijs moet het namelijk met minder geld doen vanwege de bezuinigingen. En ook het aantal studenten daalt.

Er komen minder internationale studenten naar de regio en mbo’ers gaan vaker in het werk dan dat ze doorstuderen aan het hbo. 28.000 studenten kwamen er in 2020 naar Enschede, Deventer en Apeldoorn. In 2025 zijn dat er 25.000. Saxion krijgt per student betaald. “Je weet dat er dan iets moet gaan gebeuren. En dat moet je zoeken in personeelslasten, omdat die 80 procent van de kosten uitmaken”, aldus Grimm.

Grote reorganisatie

De opleidingen van de hogeschool zijn gegroepeerd in twaalf academies. Dat worden straks zes academies. Het aantal opleidingen en onderzoeksgroepen blijft gelijk, maar de komende jaren vertrekken er ongeveer honderd medewerkers. Tijdelijke contracten in ondersteunende functies worden niet langer omgezet in vaste contracten. Dat staat de docententeams bij opleidingen waar minder studenten instromen, mogelijk ook te wachten.

Studenten gaan niets merken van wat er achter de schermen aan de hand is. Zij houden volgens Grimm hun eigen docenten en studieloopbaanbegeleiders.

Relevante artikelen

Alles van hbo
    • Docenten

    Vanwege financiële stress verliezen kinderen elk jaar een maand aan effectieve lestijd

    Vandaag om 09:34
    • Docenten

    Hoogleraren en studenten vragen Radboud Universiteit om aangifte te doen tegen Pettit

    Gisteren om 09:41

Aankomende evenementen

29 Oct
Jaarcongres Traumasensitief onderwijs
  • Noord-Holland
10 Nov
SURF Onderwijsdagen 2025
  • Zuid-Holland
20 Nov
Leerkrachtendag Burgerschap
  • Noord-Brabant