Primair onderwijs zet kleine stap vooruit in banenafspraak
Het primair onderwijs heeft in 2024 opnieuw vooruitgang geboekt bij de uitvoering van de banenafspraak. Uit recente cijfers blijkt dat er inmiddels 1.372 fte beschikbaar is voor mensen met een arbeidsbeperking. Dat is een lichte stijging ten opzichte van 2023 en komt neer op een realisatie van 23 procent. Dit meldt de PO-Raad.
Steeds meer schoolorganisaties geven invulling aan de afspraak. In 2024 gaf 51 procent van de besturen aan medewerkers uit de doelgroep in dienst te hebben, tegenover 46 procent een jaar eerder. Ook via inkoop van diensten zoals schoonmaak en groenonderhoud worden banen gecreëerd. Het aantal van deze indirecte plekken steeg van 130 in 2023 naar 184 in 2024. Inclusief inkoop komt het realisatiepercentage uit op 27 procent.
Complexe opdracht voor scholen
Volgens de PO-Raad is de ambitie groter: de sector wil uiteindelijk alle afgesproken banen realiseren. Voorzitter Freddy Weima benadrukt dat dit niet alleen kansen biedt voor de doelgroep zelf, maar ook voor de samenleving. Tegelijkertijd wijst hij op de uitdagingen. Omdat het grootste deel van het personeelsbestand uit leerkrachten bestaat, en daar strikte bevoegdheidseisen gelden, moeten de banen vooral gevonden worden in ondersteunende en administratieve functies. Dat maakt de uitvoering ingewikkelder dan in andere sectoren.
Meerwaarde en acties
Het aantal schoolorganisaties dat actief beleid voert op de banenafspraak is gestegen van 33 procent in 2023 naar 42 procent in 2024. Vaak onderzoeken besturen welke functies geschikt zijn voor mensen met een arbeidsbeperking. Volgens Weima kan hun inzet bovendien bijdragen aan het verlichten van de werkdruk, bijvoorbeeld door schoolleiders te ondersteunen bij praktische taken.