Noord-Brabant stopt definitief met zzp-leraren, Amsterdam volgt graag
3 juni 2025 om 15:45
< 1 min lezen

Noord-Brabant stopt definitief met zzp-leraren, Amsterdam volgt graag

Middelbare scholen in Noord-Brabant besloten in 2023 te stoppen met het inhuren vna tijdelijke, dure leraren via commerciële bureaus. Scholenkoepel Omo startte daarmee. Het Mgr. Frencken College is in ieder geval blij met deze tussenoplossing. Dat meldt Trouw.

De middelbare school is gestopt met het inhuren van dure uitzendkrachten. Scholen in Amsterdam willen Noord-Brabant achterna. Uitzendkrachten zijn namelijk minder betrokken bij wat er op de school speelt, ze zijn niet goedkoop en de kwaliteit wisselt sterk. Het doel is daarom om zoveel mogelijk leraren in vaste dienst te krijgen.

Uitzendbureaus 

Rector-bestuurder van het Mgr. Frencken College, Rob Schuurmans, ziet dat het nog niet overal van een leijen dakje gaat. Docenten blijven aangeboden worden via verschillende uitzendbureaus. Schuurmans sprak vorige week een aantal collega’s tijdens een bijeenkomst van de Onderwijsregio Midden- en West-Brabant. Zij deden nog steeds zaken met bemiddelingsbureaus.

Inhuren van externe docenten

Een woordvoerder van Omo geeft aan dat ze soms toch externe docenten moeten inhuren. Zeker als er lesuitval ontstaat bij examenklassen. Als de continuïteit van het onderwijs komt in het gedrang komt, dan moeten we wel, zo stelt de woordvoerder.

Vast dienstverband 

Of er meer leraren uit Brabant kiezen voor een vast dienstverband op een school merkt recruitmentbureau Maandag dat het aantal plaatsingen in de provincie Noord-Brabant afneemt. Schoolbesturen nemen veel vaker een docent over.

“Scholen zijn goed in staat om dit zelf te bepalen. Scholen kopen rond de zomer- en herfstvakantie extra tijd in en huren dan docenten bij ons. Tijdens piekmomenten, zoals de eindexamenperiode, bij ziekte of zwangerschapsverlof vragen ze ons nog wel om hulp”, aldus de woordvoerder.

Vacatures vullen 

Schuurmans heeft nog makkelijk praten als hoofd van een havo-vwo-school. Voor het begin van elk schooljaar lukt het nog steeds om alle vacatures in te vullen. “Maar een vervanger voor een zieke of zwangere leraar tijdens het schooljaar wordt wel lastig.”

Overgebleven docenten krijgen soms een of twee klassen extra om les aan te geven. Soms krijgt een leerjaar minder lesuren in een bepaald vak. Het liefst ziet Schuurmans dit in de onderbouw gebeuren, want daar kunnen ze later de gemiste stof nog inhalen. Lessen mogen officieel nooit langer dan twee weken achter elkaar uitvallen, maar soms gebeurt dit wel.

Door: Nationale Onderwijsgids /Femke van Arendonk 

Relevante artikelen

Alles van docenten
  • Moet je je studieschuld opgeven als je belastingaangifte doet?
    • Docenten

    Moet ik mijn studieschuld doorgeven bij de belastingaangifte 2025?

    2 februari 2026 om 09:38
  • Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk
    • Docenten

    Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk

    18 augustus 2025 om 13:27

Aankomende evenementen

04 Mar
Hét UU-onderwijs evenement
  • Utrecht
24 Mar
“Met Alle Respect!” 2026
  • Utrecht
26 May
Kennismaking nieuwe leerlingen Gymnasium Bernrode
  • Noord-Brabant
02 Jun
Conferentie Naar Inclusiever Onderwijs 2026
  • Noord-Holland