Oud-leerlingen beschuldigen rijschool Hartemink van fraude

Ouders, oud-leerlingen en zelfs voormalig medewerkers van autorijschool Hartemink in Eibergen verdenken eigenaar Patrick Hartemink van fraude. Zij verloren honderden tot duizenden euro’s in all-inclusive lespakketten van 875 tot 2.000 euro, afgesloten vlak voor het faillissement eind maart 2025. Hartemink ontkent elke onregelmatigheid. Dit meldt Tubantia.

Ook oud-werknemers hebben financiële schade opgelopen. Rijinstructeur Erik Bel krijgt naar eigen zeggen nog 14.000 euro van zijn voormalig werkgever en een vrouwelijke collega 17.000 euro. “Ik was soms de hele dag kwijt, maar kreeg maar twee uur betaald”, zegt Bel. Hij noemt de autorijschool een bordeel met lesauto’s. Nog eens drie andere ex-werknemers hebben samen een loonvordering ingediend van meer dan 28.000 euro. Zij kregen geen betaling voor reis- en wachttijden, iets wat hij volgens het Europese Hof in 2015 wel verplicht is.

Fraude niet te bevestigen of uit te sluiten

Curator Yetis Cenik leidt het onderzoek naar het faillissement en mogelijke fraude. Hij kan nog niet bevestigen of uitsluiten of er sprake is van faillissementsfraude. Hij onderzoekt de administratie van de afgelopen jaren en kijkt of handelingen voorafgaand aan het faillissement nadelig waren voor schuldeisers. Signalen van leerlingen, ouders en oud-werknemers neemt hij hierin mee.

Gesjoemel met lesauto's

Cenik wacht nog op antwoorden van Hartemink. Wel is duidelijk dat twee lesauto’s kort voor het bankroet op een andere BV van Hartemink zijn overgeschreven, terwijl deze auto’s eigendom van een verhuurbedrijf waren. Daarnaast blijkt uit het faillissementsverslag een schuld van 72.000 euro aan de Belastingdienst voor het niet afdragen van omzetbelasting en loonheffingen tijdens de coronapandemie. Hartemink stelt echter dat de claims van ex-werknemers hem het meest hebben geraakt.

Door: Nationale Onderwijsgids / Johanne Levinsky