Normal_high-angle-shot-of-sea-waves-coming-to-the-beach-b-2025-02-09-21-07-24-utc

Het aantal mensen dat zich inschrijft voor muitrainingen in Nederland groeit. Dit komt deels door de tragische dood van een 27-jarige vrouw, die vorige week bij Texel in een mui terechtkwam. De Koninklijke Reddingsmaatschappij (KNRM) en de Reddingsbrigade melden dat het aanbod van zulke trainingen, evenals de animo ervoor, flink toeneemt. De trainingen helpen mensen niet alleen de gevaren van een mui te begrijpen, maar leren hen ook hoe ze zich in een muistroom moeten bewegen. Dit meldt NU.nl.

Dit jaar gaf de Reddingsbrigade Bergen voor het eerst vier cursussen die allemaal volledig vol zaten. In de trainingen krijgen de deelnemers eerst theoretische uitleg over de gevaren van muien, waarna ze in de praktijk ervaren hoe het voelt om in een mui terecht te komen. Dit helpt hen om te begrijpen hoe ze rustig kunnen blijven en de stroming mee kunnen laten voeren om uiteindelijk uit de mui te komen. Ook in andere steden, zoals Noordwijk en Zandvoort, is er een stijgende vraag naar muizwemlessen, vooral na de recente incidenten.

Trainingen kunnen verdrinkingen voorkomen

Ondanks de toename van het aantal trainingen, blijft het aantal verdrinkingen door muien hoog. In 2024 verloren 146 mensen hun leven door verdrinking, waarvan een groot aantal in open water. Deskundigen wijzen erop dat de meeste verdrinkingen in muien niet het gevolg zijn van de kracht van de stroming, maar van paniek. Door rustig te blijven en niet tegen de stroom in te zwemmen, kunnen de meeste incidenten worden voorkomen.

Bereikbaarheid en extra maatregelen

Naast de trainingen worden er verschillende andere initiatieven genomen om het bewustzijn over muien te vergroten. De KNRM voert een pilot uit met schoolkinderen op Schiermonnikoog, waarin ze leren omgaan met de gevaren van de zee. Er is ook een nieuw vlaggensysteem geïntroduceerd, met pictogrammen om de waarschuwingen duidelijker te maken.

Toch blijft het moeilijk om toeristen en anderstaligen te bereiken, een probleem dat deels veroorzaakt wordt door taalbarrières. Daarom heeft ABZee samengewerkt met het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om trainingen aan asielzoekers aan te bieden. Ook onderzoekt de Reddingsbrigade hoe zij de trainingen aantrekkelijker kunnen maken voor toeristen.

Door: Nationale Onderwijsgids / Fleur Zomer