Bestuursjaar studentenverenigingen steeds minder populair
14 augustus 2025 om 12:11
< 1 min lezen

Bestuursjaar studentenverenigingen steeds minder populair

Organisaties zoals het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) waarschuwen dat dit de studentencultuur aantast. In een brief aan demissionair minister Eppo Bruins van Onderwijs roepen ze op tot meer aandacht voor het teruglopende aantal bestuursstudenten. “De meeste studenten die zich inzetten voor het bestuur van hun vereniging krijgen te weinig erkenning voor hun inzet en dat moet meer beloond worden”, zegt ISO-voorzitter Sarah Evink.

Collegegeld

Financiële druk speelt een grote rol. Studenten die in het bestuur zitten, betalen vaak nog collegegeld en volgen weinig vakken. Beurzen of vergoedingen zijn moeilijk rond te krijgen, zeker bij kleine verenigingen. Samen met prestatiedruk ontmoedigt dit studenten om bestuursfuncties op zich te nemen.

Ook de verbondenheid onder leden neemt af, merken bestuurders na corona. Thomas Kesseler van MOP, de studievereniging voor PABO-studenten, ziet het ledenaantal slinken. De band werd na de coronaperiode minder gevoeld. Inmiddels zijn er nog vier leden over, waarvan twee zich simpelweg niet hebben uitgeschreven. Bij studentenbadmintonvereniging Helios zeggen bestuurders ook dat studenten minder binding voelen. Na de coronaperiode lijken studenten een vereniging meer als ene vorm van beperking te ervaren.

Door: Nationale Onderwijsgids / Johanne Levinsky

Relevante artikelen

Alles van hbo
    • HBO

    Amsterdamse universiteiten sluiten politieke jongerenorganisaties uit tijdens introductieweek

    Vandaag om 10:05
    • HBO

    Onthaasten

    Gisteren om 08:21

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht