Vandaag om 13:07
2 minuten lezen

Meisjes scoren beter op doorstroomtoets, maar krijgen toch een lager schooladvies dan jongens

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk

Sinds 2018 krijgen meisjes die in groep 8 zitten minder vaak een havo- of vwo-advies dan jongens. En dat is vreemd, want meisjes schoren op een eind- of doorstroomtoets wel beter dan jongens. Hoogleraar onderwijswetenschappen Martijn Meeter noemt deze uitkomst dan ook verrassend. Dat meldt RTL Nieuws.

De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) onderzocht in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) de verschillen in schooladviezen tussen jongens en meisjes.

Lager schooladvies

Het is overigens niet helemaal nieuw dat meisjes een lager schooladvies krijgen dan jongens. In 2022 bleek al dat meisjes in groep tijdens het schooljaar 2020/2021 een lager schooladvies kregen dan voor de coronapandemie. De schooladviezen voor jongens lagen toen iets hoger.

Toch vindt Meeter het onderzoeksresultaat van DUO verrassend. Meisjes werden weliswaar harder geraakt door corona dan jongens, maar ze kregen een hoger schooladvies dan jongens voordat de pandemie uitbrak. En dat was ook terecht, want op school doen meisjes het beter dan jongens. Meeter hoopte dat het verschil na de pandemie zou bijtrekken, maar dat is dus niet het geval.

Doorstroomcijfers

DUO keek naar schooladviezen en doorstroomcijfers. Uit die cijfers komt ook naar voren dat jongens vaker afzakken. Op de middelbare school haalt een gedeelte van de meisjes zulke goede cijfers dat ze in het derde leerjaar door mogen stromen naar havo of vwo.

Definitief schooladvies

Havo of een hoger niveau kunnen meisjes dus wel degelijk aan. Uit toetsresultaten komt naar voren dat meisjes vaker het vwo aankunnen dan jongens. Scholen nemen dit niet mee in het definitieve schooladvies.

Waarom ze dat niet doen heeft DUO niet onderzocht. Hoogleraar Meeter weet het ook niet. “Omdat meisjes voor de coronapandemie vaker een terecht hoger schooladvies kregen, waren de adviezen nooit een probleem in Nederland.”

Hoogbegaafde leerling

Uit ander onderzoek blijkt dat leraren vaker een jongen als hoogbegaafde leerling beschouwen dan een meisje. Een jongen met hoogopgeleide ouders geeft een betere indicatie voor een hoger schooladvies dan het IQ. Leraren kunnen ook het zelfvertrouwen van de kinderen overnemen. Jongens overschatten zichzelf veel vaker en meisjes onderschatten zichzelf.

Relevante artikelen

Alles van basisonderwijs
    • Basisonderwijs

    Empathie tonen als strafmaatregel

    Vandaag om 10:25
    • Basisonderwijs

    Basisschool in Schiedam viert sinterklaasfeest zonder ‘ellendige’ surprises

    Vandaag om 09:41

Aankomende evenementen

03 Dec
Oratie Daan van Uhm
  • Limburg
09 Dec
Informatieavond, open huis en open lesmiddagen bij Gerrit Rietveld College
  • Utrecht
09 Dec
Open dagen
  • Zuid-Holland