Gymleraren kunnen niet meer rondkomen van alleen hun baan op de basisschool
Gymleraren hebben het lastig om een volwaardige baan op basisscholen te vinden. Daarom biedt een organisatie uit Brabant combi-banen aan. Zo werkt Jimme Kerssen in het onderwijs, maar schilt ook appels op de kinderopvang. Dat meldt Trouw.
Kerssen is afgestudeerd aan de Academie voor lichamelijke opvoeding (Al0.) Met zijn hbo-opleiding kan hij overal bewegingsonderwijs geven als dat nodig is. Maar, hij is niet in dienst bij de basisschool waar hij werkt. Hij is in dienst van BeweegBuro.
Tekort aan goed opgeleide gymdocenten
In Nederland is er een groot tekort aan goed opgeleide gymdocenten. In het hele onderwijs is dit zichtbaar, dus ook in de gymzalen. Het Mulier Instituut deed onderzoek naar de positie van beweegprofessionals. Op dit moment is er in het primair onderwijs een tekort van 4300 fte.
Scholen hebben mensen zoals Kerssen hard nodig. Kerssen werkte eerder vijf dagen op De Bunders, maar hoorde later dat hij nog maar twee dagen terechtkon. De school had geen geld meer voor een fulltime gymdocent.
BeweegBuro
Daarom neemt BeweegBuro mensen in dienst. De gymleraren krijgen een combi-baan aangeboden en kunnen naast scholen ook op kinderdagverblijven en de naschoolse opvang terecht.
Kerssen werkt ook in Kaatsheuvel en Berkel-Enschot. Tijdens de gymlessen op scholen maakt hij gebruik van het lesprogramma dat BeweegBuro heeft ontwikkeld. Deze app vertelt welke les hij kan geven.
Hbo-diploma
Er zijn ook verbeterpunten, want wil zelfstandig gymlessen op basisscholen wil geven, heeft een hbo-diploma nodig. Er zijn veel meer afgestudeerde mbo’ers die de opleiding Sport en Bewegen hebben gedaan. Alleen, zij mogen onder toezicht gymlessen geven. In 2024 studeerden 685 sport- en beweegprofessionals af aan het hbo en ongeveer 3900 aan het mbo.
Twee lesuren per week bewegingsonderwijs
Sinds 1 augustus 2023 zijn basisscholen verplicht om twee lesuren per week bewegingsonderwijs te geven. Schoolbesturen krijgen hier geen extra geld voor en dat zorgt voor zorgen bij scholen. De juffen en meesters op De Bunders moeten bijvoorbeeld zelf een deel van de gymlessen verzorgen.
Er is volgens het Milier Instituut een Brede Regeling Combinatiefuncties die scholen en kinderopvangcentra kunnen gebruiken om bewegingsonderwijs in te kopen. Voor bewegingsonderwijs mag deze regeling vanaf 2027 niet meer worden ingezet. Dat mag dan alleen nog voor sport en bewegen in en om de school.