Anticonceptie soms verplicht voor tienermeisjes in JeugdzorgPlusinstellingen
3 februari 2022 om 13:14
< 1 min lezen

Anticonceptie soms verplicht voor tienermeisjes in JeugdzorgPlusinstellingen

Meisjes die in een gesloten instelling wonen, moeten soms verplicht anticonceptie nemen, zonder dat een rechter hiervoor goedkeuring heeft gekregen. Pointer deed onderzoek naar verplichte anticonceptie in JeugdzorgPlus-instellingen, waar jongeren wonen voor wie de kinderrechter een machtiging gesloten jeugdhulp afgeeft. Dit meldt Pointer.

Kinderen en jongeren in de gesloten jeugdzorg hebben onder meer te maken gehad met huiselijk geweld, seksueel misbruik of loverboys. In de instellingen zitten dus meisjes die erbuiten al te maken hebben gehad met schending van hun lichamelijke integriteit. Door ze in de instelling te dwingen tot anticonceptie, gebeurt dat nogmaals. Een van de vrouwen die Pointer spreekt zegt dat ze zo gewend was dat dingen voor haar werden bepaald, dat nee zeggen tegen anticonceptie geen optie was.

Verplichte anticonceptie 

Bij binnenkomst krijgen ze meteen de keuze: pil, implanon of spiraal. Anticonceptie wordt vervolgens ook als voorwaarde gesteld om op verlof te mogen. Bij instelling Almata stelde de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) een rapport hierover op. De inspectie verwachtte van de JeugdzorgPlus dat het terughoudend omging met vrijheidsbeperkende maatregelen. “Verplichte anticonceptie mag nooit ingezet worden als standaard maatregel voor alle bewoners.”

Sinds de invoering van de Wet verplichte geestelijke gezondheidszorg (Wvggz) mogen jeugdzorginstellingen niet buiten de rechter om verplichte anticonceptie opleggen. Volgens universitair hoofddocent André den Exter gaat het om een vergaande beslissingen die instellingen nemen. Rechters moeten ervan overtuigd zijn dat verplichte anticonceptie de enige optie is, voordat de maatregel wordt opgelegd. Volgens de vrouwen die Pointer sprak, is dit nooit via de rechter gegaan. En dat is illegaal, stelt Den Exter.

Door: Nationale Onderwijsgids 

Relevante artikelen

Alles van speciaal onderwijs
    • Speciaal Onderwijs

    Leerlingenvervoer Den Haag maakt nieuwe afspraken, maar de kritiek blijft

    12 september 2025 om 13:43
    • Speciaal Onderwijs

    Leesbevorderingsaanpak werkt, kinderen massaal lid van de bibliotheek

    12 september 2025 om 10:57

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht