26 juni 2012 om 08:24
< 1 min lezen

Nederlandse patenten te weinig gebruikt voor commerciële doeleinden

Hoofdeconoom bij de OESO Jens Høj heeft het rapport opgesteld: “In Amerika krijgen universiteiten maar 20 procent van een patent, de rest gaat naar de onderzoeker. Nederland zou dat voorbeeld moeten volgen.”

Annegreeth Lameijer is manager Intellectual Property van de Technische Universiteit (TU) Delft en niet per definitie tegenstander van dat model. Toch is ze het niet helemaal eens met de bewering dat onderzoekers de prikkel ontberen om patenten te commercialiseren.

“Met Twente en Eindhoven hebben wij een model ontwikkeld dat onderzoekers een derde van de opbrengst van een patent geeft, hoewel de universiteit er eigenaar van blijft”, aldus Lameijer. Er kan ook niet gezegd worden dat Nederland een tekort heeft aan uitvinders. In slechts vijf landen in de wereld worden per hoofd van de bevolking meer patenten aangevraagd, zo blijkt uit het rapport van de OESO. Toch blijven verhoudingsgewijs teveel Nederlandse patenten liggen die mogelijk geschikt zouden zijn voor commerciële doeleinden.

Volgens het European Patent Office (EPO) in München geldt deze kwestie voor heel Europa omdat universiteiten hier doorgaans door de staat worden onderhouden.

Het eigendomsrecht van patenten is volgens het European Patent Office (EPO) in München een issue in heel Europa. EPO-woordvoerder Reiner Osterwalder: “In de VS zijn veel universiteiten particulier. Zelfs studenten kunnen daar eigenaar worden van een patent. Er zijn voorbeelden van onderzoekers die op die manier heel rijk zijn geworden.”

© Nationale Onderwijsgids / Martijn van Noppen

Relevante artikelen

Alles van universiteit
    • Universiteit

    Jojanneke van den Berge brengt roman uit over studentencorps

    Vandaag om 13:04
    • Universiteit

    Landelijk Platform Studentenhuisvesting uitgebreid met MBO Raad, JOBmbo en Vereniging Hogescholen

    Vandaag om 10:42

Aankomende evenementen

08 Sep
Basisopleiding Zorgcoördinator / Ondersteuningscoördinator
  • Utrecht
22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland