30 januari 2013 om 10:02
< 1 min lezen

Hoogopgeleide vrouwen wachten lang met eerste kind

Dit geldt met name voor vrouwen in beroepen die niet typisch vrouwelijk zijn en die voltijd werkzaam zijn. In beroepsvelden waar over het algemeen meer vrouwen werkzaam zijn, is het effect minder goed te zien. “In typische vrouwensectoren zie je het effect van ‘besmetting’. Bovendien wordt het krijgen van kinderen in deze sectoren gemakkelijker gemaakt doordat er vaak sprake is van betaald ouderschapsverlof”, aldus Begall.

De opleiding en baan van de partner hebben weinig effect op het tijdstip waarop het eerste kind wordt geboren. Als de hoogopgeleide vrouwen eenmaal een eerste kind hebben gekregen, volgt het tweede kind daarbij vaak sneller dan gemiddeld.

Begall noemt als een van de redenen van het uitstellen van het eerste kind het gebrek aan geschikte faciliteiten vanuit de overheid, zoals gebrekkig ouderschapsverlof en niet optimale regelingen voor kinderopvang. Ook noemt ze het verhoudingsgewijs conservatieve klimaat in Nederland ten opzichte van ‘goed moederschap’. Om zowel arbeidsparticipatie als vruchtbaarheid van deze groep te waarborgen, is het volgens haar daarom nodig om de normatieve cultuur en de faciliteiten vanuit de overheid aan te pakken.

© Nationale Onderwijsgids / Ype van Woersem

Relevante artikelen

Alles van hbo
    • HBO

    Studenten uit Dronten doen klusjes voor Stichting Weerstandhulp

    Vandaag om 11:04
    • HBO

    Landelijk Platform Studentenhuisvesting uitgebreid met MBO Raad, JOBmbo en Vereniging Hogescholen

    Vandaag om 10:42

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht