2 september 2015 om 13:03
< 1 min lezen

LSVb: ’71 opleidingen zijn van onvoldoende niveau’

Uit onderzoek van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) blijkt dat momenteel bij 71 hbo- en wo-opleidingen in de kwaliteit tekort schieten volgens de Nederlands Vlaamse Accreditatie Organisatie (NVAO). Het overgrote deel van deze opleidingen wordt gegeven aan een universiteit of hogeschool die wel de instellingsbrede kwaliteitstoets heeft gehaald. In de nieuwe plannen van Bussemaker staat juist het beoordelen van instellingen centraal. Sara Spano, voorzitter van de LSVb: “90 procent van de zwakke opleidingen zou in het nieuwe systeem dus niet aan het licht zijn gekomen.” Dat meldt de LSVb.

Eens in de zes jaar worden opleidingen aan universiteiten en hogescholen door de NVAO beoordeeld. Alleen met goedkeuring van de NVAO kunnen erkende diploma’s worden afgegeven. Wanneer opleidingen op onderdelen tekort schieten, dienen zij aan de hand van verbeterplannen binnen twee jaar weer op voldoende niveau te zijn. Van de 71 opleidingen die momenteel een verbetertraject doorlopen, worden er 54 aan een universiteit gegeven. Dit is 75 procent van de als onvoldoende beoordeelde opleidingen. Spano: “Dit is opvallend, omdat er veel meer opleidingen op hbo- dan op wo-niveau worden aangeboden.”

Het centraal stellen van de instellingstoets zorgt ervoor dat de verschillende opleidingen niet meer apart beoordeeld worden. Dit systeem is geïntroduceerd voor de zomer en zal direct na het politiek reces besproken worden in de Tweede Kamer. Het voorstel gaat ervan uit dat de instellingstoets voldoende zegt over de kwaliteit van opleidingen. Uit de cijfers van het onderzoek blijkt echter dat de toets misschien wat zegt over de algemene kwaliteit, maar niet over negatieve uitschieters. Er bestaat, zeker bij grote instellingen, een enorme diversiteit tussen de kwaliteit van de aangeboden opleidingen.

© Nationale Onderwijsgids

Relevante artikelen

Alles van hbo
  • Moet je je studieschuld opgeven als je belastingaangifte doet?
    • HBO

    Moet ik mijn studieschuld doorgeven bij de belastingaangifte 2025?

    2 februari 2026 om 09:38
  • Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk
    • HBO

    Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk

    18 augustus 2025 om 13:27

Aankomende evenementen

04 Mar
Hét UU-onderwijs evenement
  • Utrecht
24 Mar
“Met Alle Respect!” 2026
  • Utrecht
26 May
Kennismaking nieuwe leerlingen Gymnasium Bernrode
  • Noord-Brabant
02 Jun
Conferentie Naar Inclusiever Onderwijs 2026
  • Noord-Holland