School skippen vanwege overtuiging ouders, gerechtshof maakt zich zorgen
23 oktober 2024 om 13:28
< 1 min lezen

School skippen vanwege overtuiging ouders, gerechtshof maakt zich zorgen

Steeds meer kinderen hoeven niet naar school te gaan om de overtuigingen van hun ouders. Die hebben een vrijstelling van de leerplicht gekregen, en het gerechtshof in Amsterdam maakt zich daar zorgen over. De rechters zeggen dat het niet duidelijk is of de kinderen thuis goed onderwijs krijgen. Ze roepen daarom op strenger te controleren op de leerplicht.

Het gerechtshof deed de oproep in een zaak tegen twee mensen die hun dochter, geboren in 2017, niet naar een basisschool lieten gaan. Ze hangen het soefisme aan, een mystieke en spirituele stroming binnen de islam. De ouders wilden niet dat het meisje naar een christelijke of een soennitisch-islamitische school zou gaan, omdat dit niet overeenkomt met hun overtuigingen. Een openbare school was voor de ouders te neutraal. Het meisje zou daar in contact kunnen komen met andere opvattingen en dan zou zij niet in het paradijs komen, was hun overtuiging. Daarom wilden ze een vrijstelling.

Basisschool gebaseerd op andere religie 

Het gerechtshof zegt te begrijpen dat de ouders bezwaren hebben tegen een basisschool die is gebaseerd op een andere religie. Maar dat zij ook moeite hebben met neutrale openbare scholen, accepteren de rechters niet, omdat hun eigen geloof daar niet wordt afgekeurd. Het staat de ouders vrij om zelf een school op te richten volgens hun overtuigingen, maar dat zo’n school nu nog niet bestaat, geeft niet automatisch recht op een vrijstelling. De ouders kregen daarom een voorwaardelijke boete van 300 euro opgelegd.

Door: ANP 

Relevante artikelen

Alles van basisonderwijs
  • Moet je je studieschuld opgeven als je belastingaangifte doet?
    • Basisonderwijs

    Moet ik mijn studieschuld doorgeven bij de belastingaangifte 2025?

    2 februari 2026 om 09:38
  • Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk
    • Basisonderwijs

    Meer voortijdige schoolverlaters in het mbo, maar niet meer groenpluk

    18 augustus 2025 om 13:27

Aankomende evenementen

04 Mar
Hét UU-onderwijs evenement
  • Utrecht
24 Mar
“Met Alle Respect!” 2026
  • Utrecht
26 May
Kennismaking nieuwe leerlingen Gymnasium Bernrode
  • Noord-Brabant
02 Jun
Conferentie Naar Inclusiever Onderwijs 2026
  • Noord-Holland