Verschil in hoog- en laagopgeleid zorgt voor spanningen in de maatschappij
10 december 2024 om 11:04
< 1 min lezen

Verschil in hoog- en laagopgeleid zorgt voor spanningen in de maatschappij

Spanningen in de maatschappij worden vooral veroorzaakt door verschillen in opleidings- en inkomensniveau en niet door migratie. Deze conclusie trekt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) uit twee nieuwe rapporten. Dat meldt het AD.

In de onderzoeken Samen Verschillend en Samen leven in de toekomst is te lezen dat de samenleving wel tegen een stootje kan. Het vertrouwen van Nederlanders in de samenleving en in elkaar is nog altijd groot.

Spanningen in de maatschappij 

Het SCP geeft aan dat het opleidingsniveau de grootste factor is als het gaat om spanningen in de maatschappij. Nederlanders met een basis- of vmbo-opleiding hebben minder vertrouwen in de samenleving dan mensen met een hbo- of universitair papiertje.

Kenniseconomie 

Mensen zonder hbo- of universitaire opleiding dreigen achter te lopen als Nederland zich steeds meer gaat gedragen als kenniseconomie. Dat kan weer zorgen voor gevoelens van uitsluiting en frustratie.

Investeren in buurthuizen en scholen 

Het SCP adviseert gemeenten te investeren in buurthuizen en scholen. Goed onderwijs moet voor iedereen toegankelijk zijn en praktische beroepen verdienen meer waardering.

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk 

Relevante artikelen

Alles van voortgezet onderwijs
    • Basisonderwijs

    Tussentijdse evaluatie Masterplan Basisvaardigheden toont geen effect op leerprestaties

    5 december 2025 om 14:20
    • Basisonderwijs

    Bouw nieuw Integraal Kindcentrum De Keyser officieel van start gegaan

    5 december 2025 om 12:56

Aankomende evenementen

09 Dec
Open dagen
  • Zuid-Holland
09 Dec
Informatieavond, open huis en open lesmiddagen bij Gerrit Rietveld College
  • Utrecht
10 Dec
Open huis of kijk- en doemiddagena TalentStad Beroepscollege
  • Overijssel