Advies oudercommissie kinderopvang lang niet altijd overgenomen
13 januari 2025 om 10:26
2 minuten lezen

Advies oudercommissie kinderopvang lang niet altijd overgenomen

Het is in strijd met de Wet Kinderopvang als ouders weinig tot geen inspraak hebben. De meeste kinderopvanglocaties hebben een oudercommissie. Maar de ouders die daarin plaatsnemen zijn niet erg tevreden over de samenwerking met de kinderopvangorganisaties.

Adviesrecht 

Boink, de belangenvereniging van ouders in de kinderopvang, geeft aan dat het oudercommissies lastig wordt gemaakt om hun adviesrecht uit voeren. Volgens Boink vinden ondernemers het lastig als meegekeken en meegedacht wordt. Ze denken dat dit alleen maar extra tijd kost en dat er verder niets uitkomt.

Geen overleg 

Een oudercommissielid van een kinderopvang in het zuiden van Nederland zegt in het onderzoek van Ipsos dat het bestuur van haar kinderopvang vaak dingen meedeelt aan de oudercommissie zonder eerst in overleg te gaan.

Toen de ouderraad niet akkoord ging met een aanpassing in de voorwaarden van de opvang brak de hel los. Het bestuur stuurde ouders een mail waarin stond dat de oudercommissie akkoord ging met de aangepaste voorwaarden.

Kwaliteit kinderopvang 

De kwaliteit van de kinderopvang is beter als kinderopvangorganisaties op goede voet staan met de ouders, zegt bijzonder hoogleraar kinderopvang Ruben Fukkink.  “De kwaliteit van de kinderopvang komt mede door de hoge ouderbetrokkenheid. Het gaat om een goede samenwerking tussen opvangorganisaties, pedagogisch partnerschap en ouders. Als een kinderopvang jarenlang niets te horen krijgt over wat er beter kan of niets met de adviezen doet, dan krijg je een blinde vlek in je organisatie.”

Veel kinderopvanghouders in Nederland maken niet goed duidelijk waarom ze de adviezen van ouders niet opvolgen. Daarom wil staatssecretaris Nobel dat de naleving in de wet beter moet. Sommige kinderdagverblijven weigeren mailadressen van ouders aan de oudercommissie te geven, aldus Boink. Als men gewoon toestemming krijgt van de ouders in kwestie, dan mag dit wel gewoon.

Ouderparticipatie 

Branchevereniging Kinderopvang zegt hierover dat bij de meeste kinderopvangorganisaties de ouderparticipatie goed geregeld is. De branchevereniging geeft ook toe dat er enkele tekortkomingen zijn.

Kinderdagverblijven waar het nu nog niet goed loopt, zouden volgens Boink anders moeten gaan nadenken over hun oudercommissie. En dat vooral met waardering voor de vele duizenden ouders die bereid zijn om een stapje extra voor hun kinderen te zetten.

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk 

Relevante artikelen

Alles van kinderopvang
    • Kinderopvang

    Extra aandacht voor preventie van wiegendood kinderopvang tijdens Week van Veilig Slapen

    Vandaag om 10:34
    • Kinderopvang

    Geen ernstige misstanden bij kinderopvang Tubbergen ondanks vraag GGD om ingrijpen

    Gisteren om 09:55

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht