In hoeverre mogen basisscholen hun schooltijden en lesuren zelf regelen?
2 mei 2025 om 09:38
< 1 min lezen

In hoeverre mogen basisscholen hun schooltijden en lesuren zelf regelen?

Voor de onderbouw (groepen 1 tot en met 4) geldt een minimum van 3.520 uur aan vereiste lesuren. Voor de bovenbouw (groepen 5 tot en met 8) is dit 3.760 uur. De overgebleven 240 uur mag de school zelf verdelen. De Onderwijsinspectie controleert of scholen genoeg uren aanbieden.

Vijfdaagse schoolweek niet voor alle klassen verplicht

Leerlingen in groep 3 tot en met 8 hebben een vijfdaagse schoolweek. Toch mag de school zeven keer per jaar een vierdaagse week inplannen, bovenop de reguliere vrije dagen. Deze kortere weken moeten wel eerlijk verspreid zijn over het schooljaar.

Voor kleuters (groepen 1 en 2) is een vijfdaagse week niet verplicht. Veel scholen geven op woensdagmiddag vrij, maar dit is geen vaste regel. Sommige scholen kiezen bijvoorbeeld voor een vrije vrijdagmiddag of werken met het zogeheten vijf-gelijke-dagenmodel: elke dag evenveel lestijd en geen lange middagpauze. Dit heet ook wel het continurooster.

Vaste en geadviseerde vakantiedata scholen

Het ministerie van Onderwijs bepaalt wanneer zomervakantie, kerstvakantie en de eerste meivakantieweek plaatsvinden. Herfst- en voorjaarsvakanties mag de school zelf plannen binnen de adviesdata. Ook mag de school de meivakantie uitbreiden naar twee weken. Studiedagen en ADV-dagen voor personeel mogen daarentegen niet leiden tot extra vrije dagen voor leerlingen.

Stem ouders bij bepalen schooltijden

Ouders hebben via de medezeggenschapsraad (mr) een stem in het bepalen van schooltijden. De school mag pas iets veranderen als de mr akkoord is. Nieuwe schooltijden staan altijd vooraf in de schoolgids, zodat ouders voor aanvang van het schooljaar weten hoe laat hun kind op school moet zijn en wanneer hij of zij weer naar huis gaat.

Door: Nationale Onderwijsgids / Johanne Levinsky
Bronnen: Onderwijs Informatie en Rijksoverheid

Relevante artikelen

Alles van basisonderwijs
    • Basisonderwijs

    Medewerker basisschool Meppel verdacht van seksueel misbruik

    Vandaag om 09:05
    • Basisonderwijs

    Binnenstad Heerlen blijft zeker nog jaren zonder centrumschool

    Gisteren om 13:32

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland