Universiteiten in het geweer tegen druk op academische vrijheid
30 mei 2025 om 05:54
< 1 min lezen

Universiteiten in het geweer tegen druk op academische vrijheid

Wereldwijd staat de academische vrijheid onder druk. Ook in Nederland voelen studenten, docenten en onderzoekers dat de politiek zich vaker bemoeit met de inhoud van het wetenschappelijk onderwijs, zeggen de hoogste bestuurders van de Nederlandse universiteiten. Die komen daartegen in het geweer.

In een verklaring wijzen de rectoren op de principes achter academische vrijheid. Zo moeten universiteiten onafhankelijk kunnen werken, “vrij van opgelegde politieke, ideologische of commerciële beïnvloeding”. De overheid moet die autonomie bewaken.

Angst voor censuur

Wetenschappers moeten kunnen “denken, publiceren, onderzoeken en onderwijzen zonder angst voor censuur of repressie”, want alleen dan ontstaan nieuwe ideeën. Ze hebben wel de plicht integer te werken, aldus de bestuurders.

In het nieuwe studiejaar beginnen ze op alle universiteiten een “brede dialoog” over academische vrijheid, “niet om het netjes eens te worden, maar juist om het oneens te kunnen zijn zonder dat het gesprek stokt”.

Door: ANP

Relevante artikelen

Alles van universiteit
    • Universiteit

    Student vecht sanctie studentenvereniging aan wegens drugsgebruik

    9 september 2025 om 09:32
    • Universiteit

    Politieonderzoek Universiteit Utrecht na vuurwapendreiging afgerond

    9 september 2025 om 09:01

Aankomende evenementen

22 Sep
Webinar ‘Burgerschapsbeleid in de praktijk’
  • Utrecht
24 Sep
Opleiding: Spanningen op school
  • Utrecht
24 Sep
Nederlands Congres Schoolaanwezigheid 2025
  • Gelderland