RDW trapt achtste Self Driving Challenge af in Lelystad
De achtste editie van de Self Driving Challenge is donderdag 12 februari officieel van start gegaan. In 2026 doen tien teams mee aan de Self Driving Challenge. Deze teams zijn afkomstig van onderwijsinstituten uit het hele land. Opvallend is dat twee teams voor het eerst meedoen: Team Cyberweb uit Breda en Team Alaz uit Turkije. Die laatste naam betekent voor het eerst in de geschiedenis van de SDC een internationale inzending. Hiermee groeit de challenge uit tot een competitie van internationale allure. Dat meldt het RDW.
De teams komen uit in twee categorieën. Vijf teams strijden in de gesloten categorie tegen elkaar, en vijf teams in de open categorie. In de gesloten categorie werken de studenten met een kart van de RDW die ze zelf mogen programmeren. Voor de open categorie bouwen en programmeren de teams volledig zelf hun voertuig.
Buitenlandse teams
De Self Driving Challenge kreeg dit jaar interesse van meerdere buitenlandse teams. Zo waren er teams uit India, Amerika en Turkije geïnteresseerd. Uiteindelijk doet alleen het Turkse team mee, maar het is duidelijk dat de SDC zowel nationaal als internationaal als serieuze competitie wordt gezien.
“Het is geweldig om te zien dat de Self Driving Challenge interesse krijgt uit nieuwe hoeken, zelfs uit het buitenland. Daarmee laten we zien een serieuze studentencompetitie te zijn.”, aldus Johan in ‘t Holt, Afdelingsmanager ICT en opdrachtgever van de SDC binnen de RDW.
Deelnemende teams
De tien deelnemende teams zijn: Cyberweb, Fontys, Universiteit van het Noorden, Hogeschool Rotterdam en Firda in de open categorie. In de gesloten categorie zitten teams Hanzehogeschool Groningen, Hogeschool Rotterdam, Haagse Hogeschool, Universiteit Twente en team Alaz uit Turkije.
De Self Driving Challenge ging gisteren feestelijk van start tijdens de kick-off in Lelystad. Met ruim 80 enthousiaste deelnemers was de energie direct voelbaar. Teams maakten kennis met elkaar, ontvingen uitgebreide informatie over hun categorie en zagen hun teamcaptains het podium betreden om hun ambities uit te spreken.
Zelfvertrouwen
Het zelfvertrouwen is groot. De winnaars van vorig jaar, Hanze (gesloten categorie) en Fontys (open categorie), gaven aan voort te bouwen op de kennis en ervaring van eerdere edities. Andere teams zien juist hun kracht in de samenstelling van hun multidisciplinaire teams: van ICT-specialisten tot automotive studenten, allemaal met één gezamenlijk doel: de winst.
RDW-testcentrum
Vanaf dit moment kunnen de teams hun voertuig wekelijks testen op het RDW-testcentrum in Lelystad. Op 16 juni vindt de grote finale plaats, waarbij de teams strijden om de felbegeerde cup. Tijdens deze finale moeten de voertuigen een parcours met realistische verkeersobstakels afleggen. Denk hierbij aan stoppen voor een voetgangerslicht, het ontwijken van een opblaasbare auto en keurig binnen de lijnen van het parcours blijven.
Nieuw dit jaar is dat de obstakels niet van tevoren een vaste plaats hebben. Vorige jaren hadden de obstakels een vaste plaats op het parcours en konden de teams zich daar de hele challenge op voorbereiden. Dit jaar wordt de locatie van de obstakels pas 24 uur van tevoren bekend gemaakt. Dat zorgt voor extra spanning en uitdaging voor alle deelnemers.
Autonoom rijden
Met de Self Driving Challenge biedt de RDW jong talent de kans om hun vaardigheden te ontwikkelen voor de toekomst van autonoom rijden. RDW faciliteert de competitie en voorziet de deelnemende onderwijsinstellingen van de benodigde hardware, software en technische begeleiding. Wil je meer weten over de Self Driving Challenge? Kijk dan op www.selfdrivingchallenge.nl.