Vandaag om 15:09
2 minuten lezen

Vertaalacademie Maastricht start cursus tolken Limburgs

Door: Nationale Onderwijsgids

De Vertaalacademie in Maastricht, onderdeel van Zuyd Hogeschool, biedt dit voorjaar een korte cursus tolken in het Limburgs aan. Met de cursus wordt voorgesorteerd op officiële erkenning van het Limburgs door de EU. Zodra sprake is van officiële erkenning, mag het Limburgs in formele situaties gebruikt worden. Bijvoorbeeld in de rechtszaal en debatten in gemeenteraden en Provinciale Staten Limburg. Dat meldt Zuyd Hogeschool.

De cursus richt zich op professionals en geïnteresseerden die zowel het Limburgs als het Nederlands op moedertaalniveau beheersen en hun eerste stappen willen zetten in het tolken in het Limburgs. Het is de eerste keer dat een cursus tolken Limburgs wordt aangeboden. De verwachting is dat vaker een beroep moet worden gedaan op tolken Limburgs-Nederlands, wanneer er – net zoals het Fries – officiële erkenning is van het Limburgs als regionale taal, onder deel 3 van het Europees Handvest voor Regionale Talen.

Cursus tolken Limburgs

De cursus is een gezamenlijk initiatief van dialectvereniging Veldeke LimburgLevende Talen Limburgs (de Limburgse sectie van de vereniging van Taaldocenten in Nederland) en de Vertaalacademie.  

Bas Vissers, bestuurslid van Veldeke Limburg: “Deze cursus is een belangrijke stap in de verankering van het Limburgs als regionale taal. Tolken zijn bij uitstek een symbool van verbinding. Door mensen op te leiden die snel kunnen schakelen tussen het Limburgs en het Nederlands, zorgen we ervoor dat iedereen in deze provincie zich gehoord kan voelen.”

Basisbeginselen van het tolken

Nicole Störmer, tolkdocent aan de Vertaalacademie: “We kijken er enorm naar uit om onze kennis en ervaring over te brengen op een heel ander doelpubliek dan onze reguliere studenten en om sprekers van het Limburgs de basisbeginselen van het tolken bij te brengen. In de cursus komt enige theorie aan bod, maar we gaan de deelnemers vooral zelf laten ervaren hoe het is om te tolken in verschillende realistische situaties.”

Wanneer?

De cursus vindt plaats op vrijdag 10 april, vrijdag 17 april en vrijdag 24 april. Deelnemers ontvangen na afronding van de cursus een certificaat van deelname. Aanmelden kan via Zuyd Professional (Tolken Limburgs-introductie | Zuyd Professional), het opleidingsplatform van Zuyd voor professionals. Voor geïnteresseerden die eerst nog hun Limburgs op peil willen brengen, biedt Levende Talen Limburgs in samenwerking met ’t Hoes veur ’t Limburgs een LT2-cursus aan (Limburgs als tweede taal | Hoes veur ’t Limburgs).

Relevante artikelen

Alles van cursussen
    • Cursussen

    Scholen zoeken naar nieuwe ondersteuning buiten het leslokaal

    Vandaag om 11:47
    • Cursussen

    Alle praktijkexamens CBR in het noorden geannuleerd vanwege aanhoudende ijzel

    Gisteren om 12:28

Aankomende evenementen

05 Feb
Informatie groep 8 leerlingen MOTION Beweeg College
  • Zuid-Holland
10 Feb
Vakbeurs IPON 2026
  • Utrecht
10 Feb
Open huis – Stip VSO Utrecht
  • Utrecht