20 november 2025 om 11:05
< 1 min lezen

Hoogleraar Erik Scherder doet aangifte van deepfakes die medische tips geven

Door: ANP

Neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat aangifte doen van deepfakevideo’s waarin hij het gebruik van bepaalde medicijnen zou aanraden. Dat laat de hoogleraar donderdag weten aan het ANP. Scherder reageert hiermee op de uitzending Pointer Checkt over dit onderwerp, die zondag op YouTube verschijnt.

Scherder krijgt met grote regelmaat mails en berichten van mensen die hem in deepfakevideo’s allerlei producten zien aanprijzen. “Het is diep- en dieptriest dat mensen dit soort video’s maken”, zegt hij. “Het zijn filmpjes die lijken opgenomen in mijn eigen kamer, op mijn eigen afdeling. Mensen schrijven: dat kan u toch niet zijn, die die troep aanraadt? Of nog erger: mensen hebben de producten al gekocht en zijn erachter gekomen dat het niet werkt. Of dat ze hun geld kwijt zijn.”

Overleg met de VU

De hoogleraar heeft recent overlegd met de VU wat tegen dit soort praktijken gedaan kan worden. “Ik ga actie ondernemen en aangifte doen”, legt hij uit. “Je zit er niet op te wachten, want het kost tijd die ik eigenlijk niet heb. Maar dit zijn geen zaken die je ongemerkt voorbij mag laten gaan. Het zijn misleidende claims. Als we niets doen, wordt het alleen maar erger en meer. Dat zijn ontwikkelingen waar we niet op zitten te wachten, en ik al helemaal niet.”

Scherder prijst het feit dat Pointer Checkt in de uitzending aandacht vraagt voor het probleem.

Relevante artikelen

Alles van docenten
    • Docenten

    Hoe zit het met de onderwijsuren als je vanwege code rood niet naar school kunt?

    Vandaag om 13:23
    • Docenten

    Fontys lanceert ‘Pabo on the Job’ tegen lerarentekort

    Gisteren om 15:39

Aankomende evenementen

05 Feb
Informatie groep 8 leerlingen MOTION Beweeg College
  • Zuid-Holland
10 Feb
Vakbeurs IPON 2026
  • Utrecht
10 Feb
Open huis – Stip VSO Utrecht
  • Utrecht