Vandaag om 08:55
2 minuten lezen

Saxion verwacht kleiner financieel tekort door lagere personeelsuitgaven

Door: Nationale Onderwijsgids / Fleur Zomer

De Hogeschool Saxion sluit het jaar 2025 naar verwachting beter af dan eerder geraamd. Waar in de begroting nog werd uitgegaan van een tekort van 12,9 miljoen euro, verwacht de instelling nu een verlies van circa 5,7 miljoen euro. In een gunstiger scenario kan het tekort zelfs verder teruglopen tot 3 miljoen euro of mogelijk worden weggewerkt. Dit meldt SaxNow.

De verbetering is vooral te verklaren door lagere personeelsuitgaven. Saxion geeft dit jaar ruim 11 miljoen euro minder uit aan loonkosten dan gepland. Het gaat onder meer om niet ingevulde vacatures, lagere uitgaven binnen de budgetten ‘onvoorzien’ en ‘strategisch beleid’, en een aanvullende rijksbijdrage.

Minder vaste aanstellingen en vacaturestop

Het financieel gunstiger resultaat betekent niet dat Saxion afziet van eerder ingezette besparingen. De hogeschool houdt vast aan de tijdelijke vacaturestop voor ondersteunende diensten en zet tijdelijke contracten in principe niet om in vaste aanstellingen. Hiermee wil de organisatie toekomstige gedwongen ontslagen voorkomen en ruimte houden om de begroting structureel sluitend te maken.

Ongeveer tachtig procent van de Saxion-begroting bestaat uit personeelskosten. De huidige meevaller wordt gezien als een voorproef op de bezuinigingen die de komende jaren worden doorgevoerd, onder meer door verwachte dalingen in studentenaantallen en lagere rijksbijdragen.

Inkrimping en herstructurering richting 2028

De hogeschool werkt aan een reorganisatie waarin het aantal academies en diensten wordt verminderd. Het doel is om efficiënter te werken en de ondersteuningsstructuur te verkleinen. Door grotere organisatorische eenheden moeten begrotingen beter voorspelbaar worden en kunnen middelen gerichter worden ingezet.

Ook worden centrale budgetten, zoals die voor strategisch beleid, de komende jaren naar beneden bijgesteld. De maatregelen zijn onderdeel van een bredere financiële strategie waarmee Saxion de meerjarenbegroting op orde wil brengen.

Positiever resultaat dan voorgaande jaren

Hoewel Saxion dit jaar waarschijnlijk nog met een beperkt verlies afsluit, laat de instelling al meerdere jaren een gunstiger realisatie zien dan in eerdere begrotingen werd voorzien. Over de afgelopen vier jaar presteerde de hogeschool in totaal circa 45 miljoen euro beter dan verwacht. Een deel van die middelen is in latere jaren alsnog ingezet voor investeringen in onderwijs en bedrijfsvoering.

Saxion wil de begrotingsprocessen de komende periode verder verbeteren, zodat toekomstige ramingen nauwer aansluiten op de uiteindelijke resultaten. De instelling ziet hierin een belangrijk aandachtspunt voor de komende jaren.

Relevante artikelen

Alles van hbo
    • HBO

    Hogeschool Saxion biedt nieuwe studieroute Wellness Management aan

    Vandaag om 11:14
    • HBO

    Hogeschool Utrecht herstelt feestdagen in jaarrooster na herziening

    Gisteren om 15:51

Aankomende evenementen

08 Nov
Open dag – alle locaties De Rooi Pannen
  • Noord-Brabant
10 Nov
SURF Onderwijsdagen 2025
  • Zuid-Holland
20 Nov
Leerkrachtendag Burgerschap
  • Noord-Brabant