- Voorpagina
- Docentschap
- Leraar worden in het VO? Vanuit het basisonderwijs
Docentschap
Leraar worden in het VO? Vanuit het basisonderwijs
Met een pabo-diploma ben je niet bevoegd om les te geven in het voortgezet onderwijs. Maar als je de overstap wilt maken, kun je vaak al wel voor de klas. Tegelijkertijd volg je een opleiding om je lesbevoegdheid te halen.
De overstap maken
Stap je over naar het voortgezet onderwijs, dan ga je meteen aan het werk. Meestal begin je met een deeltijdaanstelling. Je hebt twee jaar de tijd om de juiste lesbevoegdheid te halen, via een lerarenopleiding in het vak dat je geeft. Op basis van je kennis en ervaring krijg je waarschijnlijk vrijstellingen - zo kun je de opleiding versneld doorlopen.
Voor 2006 afgestudeerd?
Dan heb je soms wel een (beperkte) lesbevoegdheid voor het voortgezet onderwijs:
- Als je vóór 2006 je pabo-opleiding hebt afgerond, mag je wel begeleiding geven aan leerlingen met een indicatie in het leerwegondersteunend onderwijs en het praktijkonderwijs.
- Met een diploma van de voorloper van de pabo, de Pedagogische Academie (tot 1986), mag je Nederlands geven in het vmbo en het praktijkonderwijs. Op je getuigschrift moet dan wel de bevoegdheid 'Nederlands 3e graads' vermeld staan.
Kortom: het voortgezet onderwijs biedt kansen. Ook als je nog niet de juiste lesbevoegdheid hebt. Zo’n overstap vraagt wel wat van je. Wil je weten wat je te wachten staat als je vanuit het basisonderwijs overstapt naar het voortgezet onderwijs? Bekijk het stappenplan.


















